Това коментира бившият служебен министър на земеделието Явор Гечев във връзка с фермерските протести в Европа, в които във вторник може да се включи и страната ни и преди срещата между правителството и едната от земеделските камари у нас.
Той уточни, че зелената сделка е изглеждала допустима при нормални условия, но още с настъпването на войната в Украйна и отварянето на пазара безмитно за всички украински стоки е било ясно, че ще се стигне дотук. Според Гечев нито България, нито останалите европейски държави действат адекватно в опитите си да разрешат проблема.
Причината е, че проблемът е толкова сериозен, че Европа не разполага с такива средства, че да го потуши с пари. Затова схемата протести – искане на средства – даване на средства ще продължи.
„Каквото и да се случи в момента нещата ще са временни, протести в Европа ще има и особено засилени след новата жътва.
В по-дългосрочен план ще се стигне до преразглеждане на зелената сделка.
Стигнахме дотам, че според мен вече е застрашена и хранителната сигурност. 50% от оранжерийното производство в Европа не е засято тази година, т.е. ние започваме да произвеждаме по-малко продукция.
Изкривяването на икономиката в Европа доведе до там, че парите вече не вършат работа“, каза Явор Гечев.
Той подчерта, че земеделието вече е неконкурентноспособно, заради големите разходи за екология и отворения пазар за стоки от страни извън ЕС.
„Това е все едно на европейския земеделски производител да са му вързали единия крак, а на производителите извън Европа да са им купили нови маратонки и да ги пуснеш да бягат заедно на състезанията. Това няма как да се случи.
Украйна е изключително голям производител. Така на практика се оказа, че българската и европейската икономики в селското стопанство не са адекватни, т.е. земеделците в Европа дават 30% по-големи разходи от украинските си колеги“, коментира Гечев.
Добави още, че страната ни копира най-погрешната политика на Европа и я прилага у нас. Прогнозира, че след срещата между правителството и едната от земеделските камари ще бъдат отпуснати средства, но те ще погасят проблема временно.
Според Явор Гечев правителството ни трябва да е по-активно в разговорите в Европа в сектор земеделие.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..