Това коментира бившият служебен министър на земеделието Явор Гечев във връзка с фермерските протести в Европа, в които във вторник може да се включи и страната ни и преди срещата между правителството и едната от земеделските камари у нас.
Той уточни, че зелената сделка е изглеждала допустима при нормални условия, но още с настъпването на войната в Украйна и отварянето на пазара безмитно за всички украински стоки е било ясно, че ще се стигне дотук. Според Гечев нито България, нито останалите европейски държави действат адекватно в опитите си да разрешат проблема.
Причината е, че проблемът е толкова сериозен, че Европа не разполага с такива средства, че да го потуши с пари. Затова схемата протести – искане на средства – даване на средства ще продължи.
„Каквото и да се случи в момента нещата ще са временни, протести в Европа ще има и особено засилени след новата жътва.
В по-дългосрочен план ще се стигне до преразглеждане на зелената сделка.
Стигнахме дотам, че според мен вече е застрашена и хранителната сигурност. 50% от оранжерийното производство в Европа не е засято тази година, т.е. ние започваме да произвеждаме по-малко продукция.
Изкривяването на икономиката в Европа доведе до там, че парите вече не вършат работа“, каза Явор Гечев.
Той подчерта, че земеделието вече е неконкурентноспособно, заради големите разходи за екология и отворения пазар за стоки от страни извън ЕС.
„Това е все едно на европейския земеделски производител да са му вързали единия крак, а на производителите извън Европа да са им купили нови маратонки и да ги пуснеш да бягат заедно на състезанията. Това няма как да се случи.
Украйна е изключително голям производител. Така на практика се оказа, че българската и европейската икономики в селското стопанство не са адекватни, т.е. земеделците в Европа дават 30% по-големи разходи от украинските си колеги“, коментира Гечев.
Добави още, че страната ни копира най-погрешната политика на Европа и я прилага у нас. Прогнозира, че след срещата между правителството и едната от земеделските камари ще бъдат отпуснати средства, но те ще погасят проблема временно.
Според Явор Гечев правителството ни трябва да е по-активно в разговорите в Европа в сектор земеделие.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..