Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът за изкуствения интелект идва навреме

Снимка: Личен архив

Европейският съюз дава зелена светлина за първия по рода си закон за изкуствения интелект, защо от Meta виждат най-голям капацитет за развитие на виртуалната реалност в България?

Според IT експерта Димитър Ганчев обикновено тези закони, регулиращи електронни комуникации или изкуствения интелект, се забавят много. "Този път обаче е навреме, така че, това е по-интересната тема, как този път не закъсняха", коментира експертът.

По думите му все още никой не знае какво да очаква. Законопроектът едва ли ще въведе по-строги ограничения, а по-скоро неща, с които създателите на изкуствен интелект трябва да се съобразяват. 

"Като например необходимостта софтуерите, създаващи т.нар. "дийп фейк" - изображения и звуци, които много приличат на истински и да ги маркират като такива. Не бих го нарекъл точно строго ограничение, а по-скоро правило, което трябва да спазват и в тази посока виждам нещата. Правилата трябва да се спазват! Ограничения също има предвидени, но те са по-скоро за изкуствен интелект който създава високорискови технологии, като например тези, които автоматично разпознават емоции, профилират хора, контролират поведения. Такива системи има инсталирани по летища и граници. Те имат и военно предназначение - от доста време има изкуствен интелект, който може в една тълпа да разпознае потенциален терорист, човек, който носи оръжие или взривове и би могъл да управлява автоматични оръжия, които да го ликвидират. Това е технология с много висок риск и за момента пускането на пазара на такова нещо се смята за забранено", обясни Ганчев. 

Според него в това е смисъла на закона, че разделя изкуствените интелекти и системите, направени с тях, на четири зони, според риска за обществото, който създават. Сред приложенията, които подлежат на сериозна регулация са тези, които могат да се отразят на области като здравеопазване и сигурност, посочи експертът. 

На въпроса защо от Meta виждат най-голям капацитет за развитие на виртуалната реалност в България, той посочи, че това са по-скоро политически изявления както от наша страна, така и от тяхна. И добави, че е малко закъсняло, тъй като разработките в тази сфера като цяло са оставени на пауза, а някои компании дори са закрили цели отдели в тази посока. 

"Не трябва да се фокусираме конкретно върху виртуалната реалност, която споменават, тъй като това по-скоро го виждам като част от политиката на Meta по принцип, т.нар. метавселена, на която те много залагат. Но дали ще се случи, не съм много убеден. В последните няколко месеца инвестициите в тази сфера са попресъхнали и апетитите на компаниите да се развиват понамаляха в световен мащаб и се забелязва експресно спиране на разработки, които нямат конкретно практическо приложение сега и веднага. Има някаква криза в IT сегмента която се забелязва. Дано не ни се отрази и на нас, защото в България това е сериозен сегмент, но за съжаление има риск. Не очаквам фалити, очаквам  големи компании от рода на Meta, Google и др. да закриват част от отделите си и да се съсредоточават върху конкретния си бизнес. В Google даже се случи, те си закриха хардуерния отдел, който разработва устройствата за умен дом", подчерта Ганчев.

И допълни, че когато се появи някаква финансова криза, разработките започват да се фокусират в тези области, които носят приходи на компаниите, а тези, които не могат веднага да се реализират, остават за по-нататък. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43