След мащабните протести на колегите им от Европа земеделците в България също започнаха ефективни протести в цялата страна. Ключови пътища бяха затворени с двучасови блокади, а времето на протестите ще се увеличава с по един час всеки ден. Следващата седмица земеделците готвят блокиране на цялата страна и на София.
Стотици трактори и комбайни от Пловдивска област блокираха за повече от час кръговото движение до село Труд. Колоната от машини влезе и в Пловдив. Протестното шествие стигна до бул. "Дунав" и се върна обратно до село Труд. За проблемите с трафика, за исканията на земеделските стопани и очакванията им за реакция от държавата разказва в репортажа си Димитър Владимиров.
Земеделието е сред най-важните сектори за европейската икономика, за който се отделя почти половината от европейския бюджет.
Протестите на фермерите в Европа ще сложат ли край на Зелената сделка? Олигархично ли е българското земеделие и ще оцелее ли то? За какво настояват земеделците и чии са политическите искания? Може ли икономиката да се отдели от политиката в сектора земеделие? Темата ще коментираме с доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН.
Очаква се днес Европейският парламент да разгледа и гласува законодателното предложение на ЕК за въвеждане на новите геномни техники на територията на Евросъюза. Това предложение вече беше прието от Комисията по околна среда в ЕП.
Ще се отвори ли ЕС за "новото поколение ГМО" в храните? Заплаха ли са за човешкото здраве растенията, получени чрез нови геномни техники и произведените от тях храни и фуражи? Разговорът ще е с молекулярния биолог Емил Вътов от Центъра по растителна системна биология и биотехнологии в Пловдив.
И още:
Прословутото имамско дело, започнало от Пазарджик преди 9 години, се връща отначало на първа инстанция отново в Пазарджишкия окръжен съд. Съдебната сага срещу Ахмед Муса и 13-те му сподвижници, обвинени за насаждане на религиозна омраза и пропагандиране на идеите на „Ислямска държава“, припомня в репортажа си Невена Петрова.
Защо технологичното обновление на Планетариума в Смолян предизвика скандал между общински съветници от опозицията и общината? За анекса за удължаване срока и за финансирането на проекта за ремонт на емблематичната за Смолян сграда е репортажът на Радостина Чернокова.
Програма "Ден след ден" на Радио Пловдив започва след новините в 15 и продължава до 17 часа. Слушайте ни!В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
Терените в Пловдив не достигат, но предприемачите строят във височина. Жилищен комплекс от небостъргачи ще се изгражда в квартал „Филипово“ между булевардите „Дунав“, „Васил Априлов“ и ул. „Победа“. Сградите ще са по 25-26 етажа и ще са високи от 50 до 75 метра. Предложението на кмета Костадин Димитров вече стигна до комисиите в Общинския съвет, но..
На фокус ни е събитието „Историята на една шевица“. На живо, във Фейсбук на 12 февруари, денят на пълната снежна Луна в Лъв. Началото е в 19 часа. Вход свободен. Разговаряме с Венцислава Великова. Коментираме, накратко, темата за влиянието върху човека на ритуали, които ни обединяват като общност и за автоматизираните действия, в рубриката..
За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се отговори на изисквания, желания и реалност. Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..
Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..