Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с епилепсия имат нужда от подкрепа

| обновено на 12.02.24 в 11:19

Световния ден за борба с епилепсията отбелязваме днес. Тази година е под мотото "Заедно за подкрепа и осведоменост", а целта  е да съберат институции и медии заедно с общността с цел да засили подкрепата, да се осведоми обществото и да се насочи вниманието към този важен здравен и социален проблем.

Предвидени са много прояви, като в столицата ще бъдат представени предложения за законови промени, които ще бъдат изпратени до комисаря по здравеопазване. 

Пловдив също  се присъединява към инициативата „Лилави светлини за по-голяма видимост“. 


Точно в 18 часа  сградата на Дома на културата „Борис Христов“ заедно и с други знакови сгради в страната ще светне в лилаво - цветът на хората с епилепсия по света.


Днес епилепсията се нарежда на четвърто място по значимост сред неврологичните заболявания в световен мащаб.

Веска Събева – председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия подчерта, че в България проблемите, с които се сблъскват болните и техните семейства не са малко. Един от основните е, че някои медикаменти за лечение на болестта се заплащат от Здравната каса до навършване на 18-годишна възраст на пациента. След това лечението става много трудно за болния.

Друг проблем, за който ще бъде алармиран комисарят по здравеопазването е, че рецептите, изписани от българските специалисти не се признават в ЕС. По думите й българските болни, ако искат да си закупят лекарство, което е нужно за качественото и по-добро лечение, но по една или друга причина медикаментът не се продава в България, не може да го направи в Чехия например и в други страни от съюза. Болният трябва да посети лекар от съответната държава и той да му изпише нова рецепта, което е доплънителен разход и създава трудности както на болните, така и на семействата им. Според Събева  това е несправедливост и тук трябва и държавните институции да се намесят, за да се регулира  процеса.

Тя допълни, че потребностите на болните и техните семейства  не са се променили през годините. Основната им потребност - да бъдат напълно включени в обществото, все още не е задоволена.

Цялото итервю с Веска Събева може да чуете в прикачения  звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57