Медийният експерт Георги Лозанов коментира в програма "Ден след ден" предложените промени в Закона за електронните съобщения за ограничаване на достъпа до сайтове, които разпространяват дезинформация.
Според него това е европейска препоръка и част от стратегията на ЕП и трябва да залегне в законодателсвото на държавите, членки на ЕС. Той припомни, че това е третият опит, който се прави най-после да се приеме текст, който да даде гаранция за борба с дезинформацията, която в ситуация на постистина има изключително опасни последици.
" А именно да убеди хората в нещо, което да е против техния собствен интерес. И те да гласуват за нещо или за някого и след това да се окаже, че това не е било тяхната воля. Тук не става дума за предпазване или за санкциониране на едно или друго мнение, а става дума да предпазиш хората от реални заплахи , които могат да им се случат в живота", обясни Лозанов.
Той даде пример с Брекзит и разочарованието на част от хората във Великобритания, които са получили неточна информация за процеса и които са гласували за него и след това са разбрали, че това не е била тяхната воля.
"Сега например спокойно под натиска на руската пропаганда, може да се гласува за един практически диктаторски режим, който да има своите прояви в България. И някой ден, да дойде правителство лоялно към Путин, а не към нашите евроатлантически партньори", даде друг пример Лозанов
Той смята, че по тези хора, които сега реагират срещу закона е ясно кой засяга и са ясни зоните, в които той ще изиграе защитна роля.
По думите му и сега операторите на социалните мрежи в определени случаи при нарушаване на човешките права и определени стандарти прилагат санкция за прекъсване на достъпа на нелоялни профили.
"Стоим върху плаващи пясъци и са необходими мерки за защита на истината", каза Лозанов по повод казуса със самолета от Виена с емигранти и отзвука, който получи коментара на цифрата на пътуващите.
" Точно за това са нужни нови мерки за борба срещу дезинформацията или обратно казано за защита на истината. Включително и по отношение органите на властта. Този казус е очевиден и е достатъчно медийте да проявят настойчивост, за да стане ясна истината", поясни Лозанов.
Той е категоричен, че такива факти, които не подлежат на интерпретация се доказват лесно. Това е потвърждение от нуждата за много по-строги форми на регламентиране на източниците на информация, която да добива публичен достъп, смята още Лозанов.
Експертът смята, че едно и също съдържание трябва да бъде по един и същи начин регулирано в различните медиини платформи. Според него при сегашното законодателство традиционните медии са поставени в неконкуретна среда и неравнопоставеност.
Мнението му, относно отразяване на казуса "Нотариуса" и ефектът от интервюто на Путин - може да чуете в интервюто, което
в прикачения звуков файл.
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..