Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдивски археолози с теренни проучвания край Белозем

Малтепе
Снимка: Радио Пловдив

Теренни издирвания на археологически обекти се провеждат в землището на село Белозем. Ръководител е археологът от Регионалния археологически музей в Пловдив Елена Божинова, а финансирането е от Министерство на културата, съобщи в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив археологът от РАМ-Пловдив Тодор Тодоров, който също участва в тях. 

Към момента е обходена голяма част от землището на селото, което е изключително богато на археологически обекти, тъй като там има три селища, които са обитавани от 7000 години, като живот е имало до средновековието, разказа той. В района има също три селищни могили, които са изключително важни. 

"Едната я открихме сега за първи път при тези теренни обходи, досега не беше регистрирана и археологическата наука не я познаваше и тя се нарича Татар мезар (татарско гробище). Другите две, които са известни, са Тилки тепе и Асарлъка", посочи археологът. Той припомни, че до Белозем се намира и голямото антично селище Емпориум Паремболе, което е изградено 70-80 години преди да се изгради римския Пловдив. На няколко километра от него има селищна могила, която се казва Асарлъка, където е изградена пътната станция Паремболе.

Според него археолозите нямат проблеми с местната власт, откъдето им оказват пълно съдействие при работата им. По думите му целта на теренните издирвания са да се актуалиризат и опишат обектите. Той посочи, че се виждат иманярски набези по всички могили, но те са стари и в момента няма следи от такива действия. 

По отношение на разкопките в могилата Малтепе до Маноле, Тодоров припомни, че те са спрени поради липса на средства през 2020 година. Археологът разказа, че в могилата е открита най-високата запазена антична постройка в Европа, представляваща мраморна постройка на върха на кулата. 

"В горната част има изградена специална антиземетръсна конструкция, която да предпази постройката от земетресение. По всяка вероятност е изграждана по времето на император Филип Арап. Има вероятност да е била изградена в чест на хилядолетието на римската държава, което се чества точно по същото време – 248-а година. Но през 278-а година, повреме на големите набези на готите в Тракия по всяка вероятност е унищожена и е просъществувала съвсем за кратко време", обясни Тодор Тодоров. 

Той припомни, че проучванията са извършени от доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив, а финансирането им е основно от община „Марица“ и малко от община Пловдив. В момента е необходимо да се направят специални конструкции и укрепвания, за да се продължат разкопките, тъй като иначе ще се срути цялата кула. За това обаче са необходими няколко миилона лева, които не са осигурени. По думите му съоръжението е изключително сериозно и досега няма открито подобно в Европа.

Чуйте още в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53