Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивски археолози с теренни проучвания край Белозем

Малтепе
Снимка: Радио Пловдив

Теренни издирвания на археологически обекти се провеждат в землището на село Белозем. Ръководител е археологът от Регионалния археологически музей в Пловдив Елена Божинова, а финансирането е от Министерство на културата, съобщи в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив археологът от РАМ-Пловдив Тодор Тодоров, който също участва в тях. 

Към момента е обходена голяма част от землището на селото, което е изключително богато на археологически обекти, тъй като там има три селища, които са обитавани от 7000 години, като живот е имало до средновековието, разказа той. В района има също три селищни могили, които са изключително важни. 

"Едната я открихме сега за първи път при тези теренни обходи, досега не беше регистрирана и археологическата наука не я познаваше и тя се нарича Татар мезар (татарско гробище). Другите две, които са известни, са Тилки тепе и Асарлъка", посочи археологът. Той припомни, че до Белозем се намира и голямото антично селище Емпориум Паремболе, което е изградено 70-80 години преди да се изгради римския Пловдив. На няколко километра от него има селищна могила, която се казва Асарлъка, където е изградена пътната станция Паремболе.

Според него археолозите нямат проблеми с местната власт, откъдето им оказват пълно съдействие при работата им. По думите му целта на теренните издирвания са да се актуалиризат и опишат обектите. Той посочи, че се виждат иманярски набези по всички могили, но те са стари и в момента няма следи от такива действия. 

По отношение на разкопките в могилата Малтепе до Маноле, Тодоров припомни, че те са спрени поради липса на средства през 2020 година. Археологът разказа, че в могилата е открита най-високата запазена антична постройка в Европа, представляваща мраморна постройка на върха на кулата. 

"В горната част има изградена специална антиземетръсна конструкция, която да предпази постройката от земетресение. По всяка вероятност е изграждана по времето на император Филип Арап. Има вероятност да е била изградена в чест на хилядолетието на римската държава, което се чества точно по същото време – 248-а година. Но през 278-а година, повреме на големите набези на готите в Тракия по всяка вероятност е унищожена и е просъществувала съвсем за кратко време", обясни Тодор Тодоров. 

Той припомни, че проучванията са извършени от доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив, а финансирането им е основно от община „Марица“ и малко от община Пловдив. В момента е необходимо да се направят специални конструкции и укрепвания, за да се продължат разкопките, тъй като иначе ще се срути цялата кула. За това обаче са необходими няколко миилона лева, които не са осигурени. По думите му съоръжението е изключително сериозно и досега няма открито подобно в Европа.

Чуйте още в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57