Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За родителите дисциплината е сред проблемите в училище

Родителите искат децата им да получат от образованието си както знания и умения, които да са им полезни в живота, така и ценности и собствен морал. Това сочи ново национално представително изследване на Асоциация Родители за нагласите на родителите към българското образование „Българското училище – погледът на родителите“. 

За програма "Точно днес" социологът и ръководител на изследването Давид Кюранов уточни, че макар и общо позитивно настроени към училищното образование, родителите дават ясна заявка, че промяна в него трябва да има – това подкрепят общо 84%, като за повече от половината респонденти тя трябва да е цялостна (57%).

Средната оценка, която образованието в училище получава от родителите днес, е добър (4,31), като най-ниската оценка е в столицата (4,18), а най-високата – в селата (4,40), сочат данните от проучването.

По думите на Кюранов родителите очертават няколко проблемни точки. На първо място се посочва дисциплината на учениците (45%), което от една страна показва, че за самите родители е трудна задача да овладяват поведението на децата си, особено от тийнейджърска възраст нататък, а, от друга – че са склонни към повече възможности учителите да наказват децата в училище.

“Когато стане въпрос за дисциплина, не трябва да забравяме, че имаме образователна общност от трима основни партньора, като най-важният са учениците. Първата крачка е да уточним каква е представата за дисциплина на учителите от една страна и на родителите от друга, както и каква е представата на учениците за това какво е добро поведение и оценка на собственото им такова”, коментира  Кюранов.

На второ място като проблем е поставен учебният материал (40%), който  според родителите е 1) твърде много, 2) зле поднесен, и 3) разпределен сред твърде много учебници.

 “Тези разкрития по отношение на учебния материал не ни изнанадват, те се появяват периодично в много изследвания. Твърде много учебен материал, твърде много учебници, претъпкана и претоварена програма – такава  е оценката на родителите”, заяви Кюранов.

Родителите, които се занимават с училището на детето, често са поставени в трудна за разрешаване дилема – как да мотивират децата си да учат, без едновременно с това да загубят доверието на децата си и споделянето помежду им. Изследването показва, че, докато децата с лекота споделят за училищни дела с родителите си, то, когато стане дума за живота им онлайн, децата ревностно го пазят за себе си, което създава предпоставки да се сблъскат с различни опасности и да не споделят за това.

Данните показват също така, че учителите получават висока оценка от родителите по редица параметри – добра подготовка, преподавателски умения, уважение към деца и родители, внимание към децата. Родителите твърдо заявяват, че биха определили 70% от учителите на децата си като „добри учители“, а основният проблем, свързан с учителите, според родителите е липсата на млади преподаватели. 

Проучването е проведено в периода септември – октомври 2023 г. с 807 родители от цялата страна. Реализирано е от Асоциация Родители със съдействието на изследователска агенция „Ноема“. Проучването e представително за родителите, които основно отговарят за образованието на детето.

Интервюто с Давид Кюранов е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46