Кметът на Пловдив Костадин Димитров предлага пространството, заключено между улиците “Лейди Странгфорд“, „Ангел Букурещлиев“ и “Цариброд", да носи името „Площад „Театрален“. В далечната 1881-ва година на това малко площадче, което се намира под Сахат тепе и до Римския стадион, се създава първият професионален театър в България, наречен тогава Театър "Люксембург". Той носи името на хотела, в чийто двор двама французи създават отделна сграда за театрални представления. Впоследствие театърът се мести на сегашното си място.
Проектът за новия площад е публикуван на сайта на община Пловдив, а идеята за него е на директора на Пловдивската драма Сюзанна Василевска.
В интервю за Радио Пловдив Василевска разказа, че след създаването на Музея на театъра миналата година, мечтата на екипа на Драмата е да се даде име на площада за опазване на театралната памет не като „еднопосочен акт на патриотичност“, а като мисия, която искат да следват и развиват в бъдеще.
Обособяването на площад „Театрален“ ще бъде начин да се опази паметта за славната история на първия български драматичен театър, като се продължи и предаде традицията към бъдещите поколения артисти, режисьори и театрали, призвани да създават най-новата история на един от най-значимите държавни културни институти в гр. Пловдив.
Ако Общинският съвет вземе решение за именуването на площад "Театрален" в навечерието на Световния ден на театъра – 27 март, ще се отдаде дължимото признание на творците, занимаващи се с театрално изкуство в Пловдив.
От театъра ще разговарят със собствениците на имоти в това пространство за поставянето на табела, чието изработване ще бъде финансирано със средства на Пловдивския драматичен театър. На самото площадно пространство няма адресно регистрирани граждани и в следствие на именуването му няма има последващи въздействия, свързани със смяна на лични документи и допълнителни плащания за живущите в района.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..