Евродепутатът от "Демократична България" Радан Кънев заяви пред Радио Пловдив, че не вижда драма в предвидения меморандум между ПП и ГЕРБ. Напротив, вижда най - сетне един нормален политически преговорен порцес. Той посочи, че така се случват нещата в цяла Европа, така би трябвало да се случват и в България.
Очевидно има двама ключови партньори в управлението - единият отправя съвсем ясно писмено предложение, една политическа оферта за това какви би следвало да са процедурите и приоритетите през следващия 9-месечен период. Следват преговори, би трябвало са следва и политическо решение.
Естествено е да има корекция, контраоферта, допълнителни изисквания от страна на другия основен политически партньор.
Нищо необичайно, нищо тревожно не виждам. А най - малко виждам причина да се говори за разпадане на управленската конфигурация и за нови избори.
Кънев нарече сериозен проблем липсата на подобно писмено споразумение през досегашните 9 месеца. Той смята, че сега виждаме опит за решение на този проблем.
До момента всички общи решения се вземаха чрез спешни, панически срещи на по кафе рано сутрин, късно вечер. Липсваше нормалният процес на преговори, който трябва да съществува между партньори, които не са никак близки.
Ние сме били, сме и ще бъдем остри политически опоненти, на които се налага да работят заедно.
Аз съм гласувал за коалицията ПП-ДБ, която има лидери в изобилие, тъй като е сложна коалиция, заяви Радан Кънев.
По думите му, властта действително се е върнала в парламента и решенията се вземат там. Затова този меморандум идва по същество.
Кънев нарече необяснима или поне неприлично обяснима твърде острата реакция на ГЕРБ. Той подчерта, че един такъв меморандум след като Мария Габриел стане премиер е в интерес преди всичко на ГЕРБ.
Евродепутатът от ДБ смята, че сме затънали в по - махленски политически практики, далеч от нормалната парламентарна процедура. А меморандумът е опит да се върнем към тази практика и е начало на един отговорен преговорен процес.
Интервюто на Неда Велкова с Радан Кънев е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..