"Националната награда "Христо Г. Данов" се радваше при създаването си в продължение на години на голям авторитет. Сега предлаганите промени отнемат част от този авторитет. Предложено е да отпадне критиката, което като позиция на Пен клуба, ми се струва недопустимо - критическите позиции са естествена и неотделима част от цялостния литературен процес". Това заяви Мирела Иванова - писател, поет, драматург и носител на Наградата "Христо Г. Данов". Тя е сред 17-те писатели и поети от ПЕН клуба, които се обявиха против промените в статута.
По думите й, когато се говори за прозрачност, трябва да се има предвид кои са членовете на журито, което присъжда тази награда. "От един момент нататък обаче се създаде усещането, че има задкулисие и в литературните награди и страховете, че някой може да застане с името си и да бъде атакуван, са напразни. Всеки от сериозните литератори и писатели има високо разбиране за литературата и нейната стойност, значение и място и винаги би имал доблестта да стои с името си зад литературата, а не - като неин фигурант".
Иванова подчерта още, че всяко издателство може да издаде няколко хубави книги, които да участват в състезанието и затова ограничения в номинацията на издателствата не би следвало да се допускат.
"Дори и големите издателства понякога имат празни години, докато някое малко издателство бе могло да създаде литературна сензация. Тези ограничения пречат на естествената подборка и проявление на литературните явления".
На въпрос, защо напоследък част от престижа на наградите "Христо Г. Данов" се позагуби, Иванова подчерта, че е създало усещането за договорки в едно напълно анонимно и неясно жури с различни критерии от високолитературните.
"На второ място, наградата спря да бъде популяризирана. Това е Национална награда, тя се дава от голяма и значима институция - Министерството на културата и Община Пловдив и носи високото име на Христо Г. Данов. Нейният авторитет трябва да бъде непрекъснато поддържан и медийно, да се създаде висока популярност на номинираните книги.
Предложенията за категория поезия - преводач и български автор се обсъждат, защото поезията има огромно място в българския живот.
"По традиция от Ботев насетне поезията и неговите строфи са неотменна част от общия ни живот, не само от литературния. Поезията трябва да бъде специално отделена, тя е специален жанр и е редно да бъде разграничена от прозаичните книги. Преводачите на поезия трябва да имат други умения от преводачите на проза. Това, че поезията е специална и трябва да заема особено място, е мое лично мнение!".
Иванова бе категорична, че в момент, когато във всички отношения има твърде много провокации, тази "Красива и важна провокация като статута на Наградата "Христо Г. Данов" също трябва да застане пред погледа ни и да влезе в дневния ред на Министерството на културата и на обществото".
Интервюто - звуковия файл:
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“. Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..
Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..