"Националната награда "Христо Г. Данов" се радваше при създаването си в продължение на години на голям авторитет. Сега предлаганите промени отнемат част от този авторитет. Предложено е да отпадне критиката, което като позиция на Пен клуба, ми се струва недопустимо - критическите позиции са естествена и неотделима част от цялостния литературен процес". Това заяви Мирела Иванова - писател, поет, драматург и носител на Наградата "Христо Г. Данов". Тя е сред 17-те писатели и поети от ПЕН клуба, които се обявиха против промените в статута.
По думите й, когато се говори за прозрачност, трябва да се има предвид кои са членовете на журито, което присъжда тази награда. "От един момент нататък обаче се създаде усещането, че има задкулисие и в литературните награди и страховете, че някой може да застане с името си и да бъде атакуван, са напразни. Всеки от сериозните литератори и писатели има високо разбиране за литературата и нейната стойност, значение и място и винаги би имал доблестта да стои с името си зад литературата, а не - като неин фигурант".
Иванова подчерта още, че всяко издателство може да издаде няколко хубави книги, които да участват в състезанието и затова ограничения в номинацията на издателствата не би следвало да се допускат.
"Дори и големите издателства понякога имат празни години, докато някое малко издателство бе могло да създаде литературна сензация. Тези ограничения пречат на естествената подборка и проявление на литературните явления".
На въпрос, защо напоследък част от престижа на наградите "Христо Г. Данов" се позагуби, Иванова подчерта, че е създало усещането за договорки в едно напълно анонимно и неясно жури с различни критерии от високолитературните.
"На второ място, наградата спря да бъде популяризирана. Това е Национална награда, тя се дава от голяма и значима институция - Министерството на културата и Община Пловдив и носи високото име на Христо Г. Данов. Нейният авторитет трябва да бъде непрекъснато поддържан и медийно, да се създаде висока популярност на номинираните книги.
Предложенията за категория поезия - преводач и български автор се обсъждат, защото поезията има огромно място в българския живот.
"По традиция от Ботев насетне поезията и неговите строфи са неотменна част от общия ни живот, не само от литературния. Поезията трябва да бъде специално отделена, тя е специален жанр и е редно да бъде разграничена от прозаичните книги. Преводачите на поезия трябва да имат други умения от преводачите на проза. Това, че поезията е специална и трябва да заема особено място, е мое лично мнение!".
Иванова бе категорична, че в момент, когато във всички отношения има твърде много провокации, тази "Красива и важна провокация като статута на Наградата "Христо Г. Данов" също трябва да застане пред погледа ни и да влезе в дневния ред на Министерството на културата и на обществото".
Интервюто - звуковия файл:
Дипломантката от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ Мария Драганова открива самостоятелна изложба в културния център на Радио Пловдив. Младата художничка е специалност рекламна графика на випуск 2025. В изложбата обаче представя предимно живописни картини – природа и натюрморт. Освен това са изложени и няколко нейни плаката..
Драматичен театър – Пловдив стигна до най – мечтаната сцена, която диктува театралните тенденции в света – фестивала в Авиньон, Франция. Пловдивската драма е официален копродуцент на спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес, с чиято премиера на 7 юли ще бъде открито тазгодишното издание на фестивала. Т ова съобщи директорът на Пловдивския..
Младата пловдивска поетеса Теодора Сукарева-Теа спечели конкурса „До 40“ с ръкописа си „Тя беше там“. Това е второ издание на конкурса за стихосбирка, обявен от пловдивския многоезичен литературен сайт Plovdivlit в началото на неговата 9-а година. За наградата се бориха 10 ръкописа. Жури в състав доц. Елка Димитрова, Антон Баев..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 24.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Черноризец Храбър. За буквите. 122 стр., ок. 4А, Сдр. „Българска история“, 2025. Петър Маринов. Литературна мозайка- 258 стр., 3А, Екобелан, 2025. Владко Мурдаров. Разни нови съвети за чуждите думи. 168..
Азиз Шакир-Таш представя последния си роман „Ниският полет над думите “ в клуб „Петното на Роршах“, в рамките на „Пловдив чете“. В книгата става въпрос за съдбите на родители на диагностицирани с аутизъм деца, които водят битка за всяка тяхна дума и за спасението на душите си. Модератор на срещата ще бъде Бехрин Шопова. Азиз..