Две дигитални картини на българския художник Силвия Стратиева кацнаха на Луната, пренесени от космическия кораб „Одисей“. Те бяха включени в проекта "Лунен кодекс".
Късно снощи световните информационни агенции съобщиха, че космическият кораб "Одисей", построен и управляван от базираната в Тексас компания Intuitive Machines се е приземил в близост до южния полюс на Луната на 22 февруари. Това е първото кацане на САЩ на лунната повърхност от повече от половин век и първото, постигнато изцяло от частния сектор.
Силвия Стратиева подчерта, че според организаторите това космическо събитие е значителна стъпка към изпращането на създадени от човека артефакти отвъд Земята, като Луната служи като небесно платно за човечеството.
Лунният кодекс използва цифрова и аналогова технология за запазване на изкуство, книги, музика и други, затворени в капсули на времето и изстреляни към Луната. "Това е послание в капсула към бъдещето, нещо като гласът на Валя Балканска", допълва Силвия.
Тя разказва, че двете нейни картини, които са част от този изключителен проект "Лунарен кодекс", са там благодарение на това, че са участвали в най-големия конкурс за съвременен реализъм 16th ARC Salon през 2023 година.
Едната спечели престижна награда, участва във финалната изложба на наградените творби в Сотбис Ню Йорк миналата година и е продадена на търг пак от Сотбис.
„A rest“, oil on canvas, 73/60 cm, 2021 спечели изключително престижната Втора награда в категория „Фигуративно изкуство“.
Силвия Стратиева е родена в Пазарджик. През 1985 г. завършва Художествената гимназия в Пловдив. След това учи в Техническия университет в София и се дипломира като магистър по компютърни технологии и индустриален дизайн.
Работи в областта на живописта, рисунката, графичния дизайн, илюстрацията и оформлението на книги.
Силвия Стратиева има реализирани 12 самостоятелни изложби живопис и графика и множество участия в национални и международни колективни изложби. Носителка е на международни награди за живопис.
В момента живее и работи в София, България. Има картини в частни колекции в България, Полша, Германия, Австрия, Белгия, Испания, Канада и САЩ. Член на Съюза на българските художници.
Великденски концерт ще започне в 12:00 ч. на площад "Стефан Стамболов" в Пловдив, съобщиха организаторите. В концерта ще участват вокалните и танцови школи към Центъра за подкрепа на личностното развитие на Обединен детски комплекс Пловдив – танцов състав "Иглика", формация за автентичен фолклор "Куклици" и вокална група "Бамбини". На същата сцена, в..
"Класика за Великден“ радва пловдивчани на 21 април в градината на улица „Христо Г. Данов“ Традиционният празничен концерт „Класика за Великден“ ще зарадва пловдивчани и гостите на града на 21 април от 15 часа на открито в Градската градина на ул. „Христо Г. Данов“. В тазгодишния класически концерт, организиран от Фондация за развитие на..
Художникът и скулптор Георги Иванов, известен не само под тепетата с артистичния псевдоним Жорж Трак бе гост в празничното издание на предаването Клуб "Неделя" на Великден. За ученическия си период и следването му в Националната художествена академия в ателието на проф. Светлин Русев, както и това – има ли място политиката в културата, творецът..
Великденската програма на община пловдив днес включва концерт от 12 часа на пл. „Стефан Стамболов“ на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова. Вечерта от 18 ч. за пловдивчани и гостите на града ще свири Биг Бенд Пловдив и солисти с диригент Николай Гешев.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..