Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитални картини на Силвия Стратиева кацнаха на Луната

Две дигитални картини на българския художник Силвия Стратиева кацнаха на Луната, пренесени от космическия кораб „Одисей“. Те бяха включени в проекта "Лунен кодекс". 

Късно снощи световните информационни агенции съобщиха, че космическият кораб "Одисей", построен и управляван от базираната в Тексас компания Intuitive Machines се е приземил в близост до южния полюс на Луната на 22 февруари. Това е първото кацане на САЩ на лунната повърхност от повече от половин век и първото, постигнато изцяло от частния сектор.

Силвия Стратиева подчерта, че според организаторите това космическо събитие е значителна стъпка към изпращането на създадени от човека артефакти отвъд Земята, като Луната служи като небесно платно за човечеството.

Лунният кодекс използва цифрова и аналогова технология за запазване на изкуство, книги, музика и други, затворени в капсули на времето и изстреляни към Луната. "Това е послание в капсула към бъдещето, нещо като гласът на Валя Балканска", допълва Силвия.

Тя разказва, че двете нейни картини, които са част от този изключителен проект "Лунарен кодекс", са там благодарение на това, че са участвали в най-големия конкурс за съвременен реализъм 16th ARC Salon през 2023 година.

Едната спечели престижна награда, участва във финалната изложба на наградените творби в Сотбис Ню Йорк миналата година и е продадена на търг пак от Сотбис.

„A rest“, oil on canvas, 73/60 cm, 2021 спечели изключително престижната Втора награда в категория „Фигуративно изкуство“.

Силвия Стратиева е родена в Пазарджик. През 1985 г. завършва Художествената гимназия в Пловдив. След това учи в Техническия университет в София и се дипломира като магистър по компютърни технологии и индустриален дизайн. 

Работи в областта на живописта, рисунката, графичния дизайн, илюстрацията и оформлението на книги. 

Силвия Стратиева има реализирани 12 самостоятелни изложби живопис и графика и множество участия в национални и международни колективни изложби. Носителка е на международни награди за живопис. 

В момента живее и работи в София, България. Има картини в частни колекции в България, Полша, Германия, Австрия, Белгия, Испания, Канада и САЩ. Член на Съюза на българските художници. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10

"Момо или животът пред теб" с премиера в Кукления театър

Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари.  Представлението е предназначено за възрастната аудитория.  Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..

публикувано на 21.02.25 в 12:30

Премиера в Пловдив на филма за Милен Цветков

"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..

публикувано на 21.02.25 в 10:14

В община "Родопи" кукери гонят злото

За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..

обновено на 21.02.25 в 08:52

Спомен за първата българска околосветска пътешественичка

Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..

публикувано на 21.02.25 в 07:10