Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Триград стана първото село с добавена виртуална реалност

7
Снимка: сдружение "Бъдеще за Триград"

Девинското село Триград стана първото родопско село с добавена виртуална реалност, съобщиха от сдружение „Бъдеще за Триград“. Това стана възможно, след като бе разработено и пуснато специално мобилно приложение „Изживей магията на Триград с добавена реалност TRIGRAD AR“.

Приложението представя по атрактивен начин 27 туристически обекти, сред които музеи, екопътеки, пещери, природни и исторически забележителности. Показани са 9 пешеходни и екстремни маршрути, както и офроуд приключения. Има и пешеходен маршрут в град Девин.  

Разходката е придружена с виртуални образи на митични същества като самодиви и кентаври, духове, древни хора, горски същества, които разказват местни легенди. 

Приложението е достъпно на български и английски език, след като се свали линк на телефона.

Мобилното приложение TRIGRAD AR е изработено в рамките на договор, финансиран от СВСМР на МИРГ „Батак – Девин – Доспат“, чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство и държавния бюджет.

Приложение "TRIGRAD AR"

Линкове за сваляне:

За iOS / iPhone в AppStore:

Линк за сваляне:

https://apps.apple.com/app/trigradar/id6474189920

За Android в Google Play:

Линк за сваляне:

https://play.google.com/store/apps/details?id=bg.sofiatech.varlab.trigradar

Пред радио Пловдив адвокат Радост Караиванова от Сдружение "Бъдеще за Триград" подчерта, че идеята за проекта се е родила още при създаването на Сдружението преди две години.  През лятото на  2022 година е отворена европейската програма, която  дава финансовата възможност идеята да бъде реализирана през 2023-та.

"Това е едно магическо приключение, което дава възможност да бъде изживяна една истинска родопска приказка. Най-безспорната част е виртуалното представяне на 21 образа, които са представени, според  известните предания. Сред тях се виждат  образите на Хадес, на Дриада, която с дихание създава орфеевото цвете или силивряка и с ръка го подава на зрителя, Цербер и т.н. Има образ на жрец, който е свързан с пещера Харамийска, в която са открити различни останки и олтар за извършване на ритуали."

Караиванова подчерта още, че благодарение на виртуалната реалност туристите могат да видят и как работи хромелът и как се обработва зърно. За създаването на образите са помагали различни специалисти - археолози, фолклористи, които разчитат легендите, свързани с този край. 

Проектът "Бъдеще за Триград"  е спомогнал и за реконструкцията на пострадалите от наводнения и свлачища през  декември 2021 г. пътища  към Триград. "Пътят към Триград е напълно проходим, дори чрез инициативите на Сдружението стана възможно да се изтегли кредит за ремонта на голям участък от пътя". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Соня Йончева излиза на Античния театър през юни с "Филмова музика" и "Норма"

Оперната прима Соня Йончева ще представи за първи път в България на сцената на Античния театър в Пловдив 2 спектакъла през юни тази година. На 16-ти юни пред публиката тя ще изпее  „Филмова музика“, а на 18-ти – Норма, с която преди 10 години предизвика фурор по световните сцени. Своята програма "Пееща актриса" Соня Йончева представи с..

публикувано на 20.01.25 в 14:17

Преге - предаване за света на книгите, 18 - 24 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 18. 01. 202 5г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бърнард Шоу. Оръжията и човекът. 2-ро изд. 152 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2025. Михаил Булгаков. Майстора и Маргарита. 608 стр., ок. 5А, Хеликон, 2025. Робърт Харис. Пропаст. 448 стр., 5А,..

публикувано на 20.01.25 в 09:58

"Сбогуване" на Нога Албалах излезе в поредицата "Отвъд"

Издателство " Жанет 45 " представя на читателите „ Сбогуване “ - нова книга от поредицата „Отвъд“. За първи път у нас се издава творба на писателката Нога Албалах от Израел. Преводач от иврит на минималистичния роман е Емилия Юлзари. Авторката има четири романа. Носителка е на редица национални награди, сред които Наградата на министерство..

публикувано на 20.01.25 в 08:10

Изложба "Украински носии и традиции" гостува в Пловдив

Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера", Киев.  Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, който  популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения...

публикувано на 20.01.25 в 07:27

В "Срещите" - кауза пердута ли е битката с корупцията?

В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев.  Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера.  Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.

обновено на 18.01.25 в 09:12