Оградата на Небет тепе е сложена да предпазва от вандализъм. Това е позицията на община Пловдив, след като граждани изразиха силно възмущение в социалните мрежи за решетките, които са с дължина близо 50 метра и са разположени в участъка от Щерната до подхода откъм баня „Старинна”. Така е по проекта "По крепостните стени на Филипопол", който е одобрен от НИНКН.
Директорът на Регионалния археологически музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов каза, че подобна е практиката в големите европейски градове с исторически важни обекти, каквито са тези като Небет тепе, с останки от праисторията до наши дни.
Проблемът с Небет тепе се дискутира и решава в последните 10-15 години и сега е на финалната права, каза доц. Кисьов. Той припомни, че и трите проекта, включително и този, който се изпълнява, включват ажурна защитна ограда. Археологът допълни, че в началото, на проектна фаза са имали спор с НИНКН, и са държали да има такава ограда, докато от института са били склонни да няма. Ограда ще е най-вероятно зелена и ще се слива с дърветата, ще се развива в подножието, и ще се оформи туристическа пътека до нея, каза доц. Кисьов. Той призова за опазване на паметника на недвижимото културно наследство, нещо което е направено в Микена, Теринт и на други исторически места.
Павел Начев от инициативата "Пловдив - град за хората" каза, че са против поставянето на огражденията, още от времето на общественото обсъждане за проекта. "Има и планове нощем да се заключва тепето, нещо което е много голям абсурд", каза Начев. По думите му гражданите от инициативата считат, че тепето трябва да се облагороди и да се пази след това.
"Вандализмът е проблем, тогава когато на дадено място не му се обръща внимание. Ние предлагаме да има камери, които да следят нарушителите на Небет тепе, както и да има патрулни двойки, които да следят за негативни прояви", каза още Павел Начев. Той счита, че тепето трябва да бъде отворено по всяко време на денонощието. От инициативата казаха, че на този етап няма да предприемат протести.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..