Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирът е този, който е необходим на човечеството

4
Светлозар Панов
Снимка: Светлозар Панов

Дългогодишният дипломат от кариерата, генерален консул и дипломат в посолството на България на няколко континента Светлозар Панов, който сега завърши мандата си като посланик в Австралия и Нова Зеландия, представя новия си исторически роман на 2 март в Широка лъка. 

Дни преди събитието предлагаме разговор с автора за книгата на издателство "Фрийстайл пъблишинг" "Гайдарят" или съдбата на мигранта. За българите, готови да напуснат промяната на родината в риск, тръгвайки да опитвате в съдбата си и още - за тъмните политико-икономически изживявания на българския преход след 1989 г. на фона на геополитическите предизвикателства тогава и днес. 

„В романа се опитвам да представя каква е връзката на континента България и Ирландия - между две държави в двата края на нашия. Реших, че това е гайдата, която и за двата народа е не само символ на националното, но и на един вид музикално протестно съгласие или несъгласие с едни или други управляващи династии или правителства. Опитах се да тръгна от България в един суров период на нашата територия, когато думата свобода е била водещата и българите са се опитали да намерят своето щастие извън родното място“ , сподели идеята си Светлозар Панов. 

По думите му героите в "Гайдарят" от една страна бягат от гнета в родното си място, от издевателствата, мъките - физически, психически, сексуални и икономически, и тръгват по широкия свят, бягайки от злото. 

"В Австралия съм се запознавал с българи, които са родени преди повече от 8 десетилетия и техните дядовци са напуснали България преди повече от 100 години и на въпроса  защо са напуснали България, отговорът беше: "От глад". Той, гладът, може да бъде не само към храната, но и към свободата, нещо, което за мен е показано в "Гайдарят", разказа авторът дипломат. 

Според него мирът е този, който е необходим на човечеството, на обикновените хора. 

"Имам прадядо, загинал недалеч от Пловдив по време на Балканската война в турска територия, оставил сирачета и т.н. Защо е необходимо да се убиват хората? Защо е необходимо да се предизвикват подобен род конфликти, когато животът предоставя достатъчно възможности да бъдем обединени, да осъществяваме такива действия, които да подобряват и икономическото състояние, и социалното, и културното, и образователното, без образование няма шанс", коментира писателят. 

Светлозар Панов анонсира, че редактира своя книга, написана преди 15 години. Според него много от въпросите, свързани с най-новата история на България от началото на прехода, могат да бъдат намерени в текста. По думите му свободата е нещо като импулс, тя дава мотивация на хората да бъдат по-активни и по-силни в желанието си за просперитет. 

Цялото интервю със Светлозар Панов може да чуете в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

ДПХ представя серия от летни изложби през юли и август

За летните изложби на Дружеството на пловдивските художници, разговаряме в "зона култура" с председателя  Лидия Симеонова .  Симеонова съобщи, че другата седмица ще открият две нови изложби на дружеството.  На 9 юли се открива изложбата "Образът като преживяване" в галерия „Пловдив“, ул. "Авксентий Велешки" 20. В нея ще вземат участие..

публикувано на 04.07.24 в 10:36

Четирима фотографи представят изложба в Мексиканската къща

Четирима магистри по фотография от АМТИИ – Димитър Георгиев, Дамян Дечев, Любен Зехтински и Яна Ингилизова ще открият обща изложба в Мексиканската къща в Стария Пловдив. В своето авторско представяне, озаглавено „Четири очи“, Димитър Георгиев излага над 20 фотографии и инсталации. Всяко от „очите“ представлява ниво на въздействие на..

публикувано на 03.07.24 в 11:33

Красивите сгради на Пловдив в рисунки и разкази на ученици

Ученици рисуват пловдивски сгради със статут на културни ценности в тридневен пленер и разказват на пловдивчани за изобразяваните архитектурни обекти.  Рисунките ще са дело на възпитаниците на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов”. Връстниците им от Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ ще представят кой архитект е..

обновено на 02.07.24 в 11:22

"Обичайните заподозрени" тази вечер в Пловдив

Стефан Вълдобрев и групата му "Обичайните заподозрени" излизат тази вечер на сцената на Летен театър "Бунарджика". Концертът започва от 20.30 часа и включва хитове на бандата.   "Обичайните заподозрени" ще представят новия си албум "!Удивителни Въпросителни?", който излезе на 20 май.  Албумът съдържа 11 жанрово и тематично разнообразни песни,..

публикувано на 02.07.24 в 08:44

Маестро Диан Чобанов за новата си роля в Операта

В последната неделя на юни в предаването Клуб "Неделя" гостува Маестро Диан Чобанов, който от края на януари тази година е и  директор на Държавна опера – Пловдив.  За приоритетите, които е определил като най-важни в своята работа, за все по-засилващата нужда на институцията под тепетата от собствена сграда, за ролята на Концертна зала днес и..

публикувано на 01.07.24 в 16:35