Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирът е този, който е необходим на човечеството

4
Светлозар Панов
Снимка: Светлозар Панов

Дългогодишният дипломат от кариерата, генерален консул и дипломат в посолството на България на няколко континента Светлозар Панов, който сега завърши мандата си като посланик в Австралия и Нова Зеландия, представя новия си исторически роман на 2 март в Широка лъка. 

Дни преди събитието предлагаме разговор с автора за книгата на издателство "Фрийстайл пъблишинг" "Гайдарят" или съдбата на мигранта. За българите, готови да напуснат промяната на родината в риск, тръгвайки да опитвате в съдбата си и още - за тъмните политико-икономически изживявания на българския преход след 1989 г. на фона на геополитическите предизвикателства тогава и днес. 

„В романа се опитвам да представя каква е връзката на континента България и Ирландия - между две държави в двата края на нашия. Реших, че това е гайдата, която и за двата народа е не само символ на националното, но и на един вид музикално протестно съгласие или несъгласие с едни или други управляващи династии или правителства. Опитах се да тръгна от България в един суров период на нашата територия, когато думата свобода е била водещата и българите са се опитали да намерят своето щастие извън родното място“ , сподели идеята си Светлозар Панов. 

По думите му героите в "Гайдарят" от една страна бягат от гнета в родното си място, от издевателствата, мъките - физически, психически, сексуални и икономически, и тръгват по широкия свят, бягайки от злото. 

"В Австралия съм се запознавал с българи, които са родени преди повече от 8 десетилетия и техните дядовци са напуснали България преди повече от 100 години и на въпроса  защо са напуснали България, отговорът беше: "От глад". Той, гладът, може да бъде не само към храната, но и към свободата, нещо, което за мен е показано в "Гайдарят", разказа авторът дипломат. 

Според него мирът е този, който е необходим на човечеството, на обикновените хора. 

"Имам прадядо, загинал недалеч от Пловдив по време на Балканската война в турска територия, оставил сирачета и т.н. Защо е необходимо да се убиват хората? Защо е необходимо да се предизвикват подобен род конфликти, когато животът предоставя достатъчно възможности да бъдем обединени, да осъществяваме такива действия, които да подобряват и икономическото състояние, и социалното, и културното, и образователното, без образование няма шанс", коментира писателят. 

Светлозар Панов анонсира, че редактира своя книга, написана преди 15 години. Според него много от въпросите, свързани с най-новата история на България от началото на прехода, могат да бъдат намерени в текста. По думите му свободата е нещо като импулс, тя дава мотивация на хората да бъдат по-активни и по-силни в желанието си за просперитет. 

Цялото интервю със Светлозар Панов може да чуете в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37

Деца гостуваха на Бачковския манастир в Деня на християнското семейство

Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..

публикувано на 21.11.24 в 15:27