Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журито на наградата "Хр. Г. Данов" не трябва да е анонимно

"Проблемът с промените в статута на Националните литературни награди "Христо Г.Данов"  е, че отпада една изключително важна  категория - "критиката". Атанас Далчев има едно изказване, на което аз изключително много държа да го знаят, не само хората, които професионално се занимават с литература, но и тези, които управляват културните и литературни процеси - че голяма поезия може да има и примитивен народ. Но голяма критика обаче имат единствено и само цивилизованите народи.  С това решение ние снемаме нашата цивилизованост с няколко степени надолу, като неглижираме и не се ангажираме с факта критиката да има сериозно присъствие в полезрението на неголямата общественост, която се занимава с въпроса". Това заяви Митко Ноквков - член на Българския ПЕН клуб и главен секретар на Сдружение български писатели, културолог, медиен анализатор, автор на 6 книги, носител на национални литературни награди, между които "Паница" и "Христо Г.Данов" за представяне на българска литература.

По думите му, наградите "Христо Г.Данов" имат авторитета на най-важните и съществени български награди, които покриват  полето на книгоиздаването на литература във всичките му проявления, и е недопустимо в тях да остъства критиката. При това без представени аргументи.

Според Новков, нелогично и недопустимо е и съществуващото в статута положение журито, присъждащо наградите, да остава анонимно и да взема решенията си с тайно гласуване.

"Всички от нашата общност са категорични, че журитата, които определят тези награди, не трябва да бъдат анонимни. Не само в литературата, но и журитата на другите големи конкурси, като  "Златния ритон", театралните конкурси "Икар", "Аскеер", "Роман на годината", важната поетична награда "Иван Николов",  журито на филмовия конкурс във Варна, дори в наградата "Букър", са с предварително съобщени членове. 

В същото време при наградите "Христо Г.Данов" стои някакъв анонимен Господ,  който реално зад гърба ни, докато сме легнали на психоаналитичната кушетка, и  казва  "този е награден, а този - Не!". Това не е нито справедливо, нито е коректно в публичното време, в което живеем".  

Новков бе категоричен, че анонимността не помага с нищо за повдигане на нивото на качествения литературен процес. 

Българският ПЕН  клуб настоява  за прозрачност на Националните литературни награди "Христо Г.Данов" за прозрачност при присъждането им, както и за присъствието на критиката като отделна категория в наградите.

"Наритвайки критиката, ние смъкваме нивото си на цивилизационно присъствие в света!"

Интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Соня Йончева излиза на Античния театър през юни с "Филмова музика" и "Норма"

Оперната прима Соня Йончева ще представи за първи път в България на сцената на Античния театър в Пловдив 2 спектакъла през юни тази година. На 16-ти юни пред публиката тя ще изпее  „Филмова музика“, а на 18-ти – Норма, с която преди 10 години предизвика фурор по световните сцени. Своята програма "Пееща актриса" Соня Йончева представи с..

публикувано на 20.01.25 в 14:17

Преге - предаване за света на книгите, 18 - 24 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 18. 01. 202 5г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бърнард Шоу. Оръжията и човекът. 2-ро изд. 152 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2025. Михаил Булгаков. Майстора и Маргарита. 608 стр., ок. 5А, Хеликон, 2025. Робърт Харис. Пропаст. 448 стр., 5А,..

публикувано на 20.01.25 в 09:58

"Сбогуване" на Нога Албалах излезе в поредицата "Отвъд"

Издателство " Жанет 45 " представя на читателите „ Сбогуване “ - нова книга от поредицата „Отвъд“. За първи път у нас се издава творба на писателката Нога Албалах от Израел. Преводач от иврит на минималистичния роман е Емилия Юлзари. Авторката има четири романа. Носителка е на редица национални награди, сред които Наградата на министерство..

публикувано на 20.01.25 в 08:10

Изложба "Украински носии и традиции" гостува в Пловдив

Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера", Киев.  Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, който  популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения...

публикувано на 20.01.25 в 07:27

В "Срещите" - кауза пердута ли е битката с корупцията?

В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев.  Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера.  Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.

обновено на 18.01.25 в 09:12