"Проблемът с промените в статута на Националните литературни награди "Христо Г.Данов" е, че отпада една изключително важна категория - "критиката". Атанас Далчев има едно изказване, на което аз изключително много държа да го знаят, не само хората, които професионално се занимават с литература, но и тези, които управляват културните и литературни процеси - че голяма поезия може да има и примитивен народ. Но голяма критика обаче имат единствено и само цивилизованите народи. С това решение ние снемаме нашата цивилизованост с няколко степени надолу, като неглижираме и не се ангажираме с факта критиката да има сериозно присъствие в полезрението на неголямата общественост, която се занимава с въпроса". Това заяви Митко Ноквков - член на Българския ПЕН клуб и главен секретар на Сдружение български писатели, културолог, медиен анализатор, автор на 6 книги, носител на национални литературни награди, между които "Паница" и "Христо Г.Данов" за представяне на българска литература.
По думите му, наградите "Христо Г.Данов" имат авторитета на най-важните и съществени български награди, които покриват полето на книгоиздаването на литература във всичките му проявления, и е недопустимо в тях да остъства критиката. При това без представени аргументи.
Според Новков, нелогично и недопустимо е и съществуващото в статута положение журито, присъждащо наградите, да остава анонимно и да взема решенията си с тайно гласуване.
"Всички от нашата общност са категорични, че журитата, които определят тези награди, не трябва да бъдат анонимни. Не само в литературата, но и журитата на другите големи конкурси, като "Златния ритон", театралните конкурси "Икар", "Аскеер", "Роман на годината", важната поетична награда "Иван Николов", журито на филмовия конкурс във Варна, дори в наградата "Букър", са с предварително съобщени членове.
В същото време при наградите "Христо Г.Данов" стои някакъв анонимен Господ, който реално зад гърба ни, докато сме легнали на психоаналитичната кушетка, и казва "този е награден, а този - Не!". Това не е нито справедливо, нито е коректно в публичното време, в което живеем".
Новков бе категоричен, че анонимността не помага с нищо за повдигане на нивото на качествения литературен процес.
Българският ПЕН клуб настоява за прозрачност на Националните литературни награди "Христо Г.Данов" за прозрачност при присъждането им, както и за присъствието на критиката като отделна категория в наградите.
"Наритвайки критиката, ние смъкваме нивото си на цивилизационно присъствие в света!"
Интервю - звуковия файл:
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..