"Не можем да се оплачем от скука на политическата сцена - меморандуми, коалиционни споразумения, всичко, което върви под угрозата избори две в едно. Това, което наблюдаваме, е една перманентна битка на консенсус. Той е принудителен, но трябва да бъде търсен от политиците." Това заяви социологът от агенция "Насока" Елена Дариева.
По думите й, сега се вижда, че консенсусът постоянно взаимно се отхвърля, но животът на Правителството продължава. Ротация ще има, доколкото алтернатива на това управление няма. Въпросът за усещането у аудиторията, което я отблъсква от политическото и води до развращаване на политическата среда, е за пазарлък .
"Вероятността да се стигне до предсрочни парламентарни избори заедно с изборите за ЕП, е малка, но тя е и нежелана не само от политиците, но и от гражданите", заяви Дариева.
Тя подчерта, че по данни на Агенцията, от началото на годината хората, които искат Кабинетът да продължи да управлява, са мнозинство - около 43%. Тези, които не искат това, са около 30%. Връщането към политическата нестабилност от последните години в изборна спирала би осуетило реализацията на стратегическите цели, които страната е заложила - влизането в Шенген и еврозоната. "И геополитическите, и външнополитическите основания са гарант за оцеляване на Правителството. Алтернатива няма".
Споразумение ще бъде постигнато, то ще бъде изгодно и за двете политически сили.
"Първо имахме меморандум от страна на ПП-ДБ. Всички анализатори се запитаха дали това е провокация. Да, провокация, подтикваща към действие. От нея имаше нужда и в първия съвместен документ, който подписаха ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС - Декларация за национално отговорно управление, беше предвидено да се изработи механизъм за предварително съгласуване между двете парламентарни групи за номинации за регулаторните органи. Девет месеца това не се случва, нужда от провокация имаше. Не трябва да интерпретираме тази покана за преговори в негативен аспект".
Дариева бе категорична, че предвидените в Меморандума процедура по проверка на кадровите назначения в регулаторите и възможността за вето на всяка една от двете страни, вместо предложеното сега от Борисов квотно разпределение, са много по-ценни и първият документ има повече достойнства. "Именно те целят постигането на принудителния консенсус, защото всяка страна трябва да търси да номинира кандидати, които са приемливи и да другите. Друго предимство на първия документ са ясно разписаните приоритети в сферата на правораздаването, съдебната реформа, външната политика, на електронното управление и цифровата трансформация - все важни теми".
"Вероятно сега ГЕРБ-СДС ще настояват за по-мащабни промени в състава на Кабинета, за да поплучат избирателите им по-добро представителство. ПП-ДБ пък ще държат за по-минимални промени. Ще видим кой ще надделее."
Интервюто - звуковия файл:
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..