Полина Стоянова представя изложба „Чапли” от днес в галерия „Лабиринт”. Тя ще изпълни пространството на галерията със своите чапли, рисувани със смели щрихи, с цветни моливи върху картон, вдъхновени от красотата и силата на птичето царство и връзката между неговото и нашето добруване. Чаплите са символ на обновяване, бдителност и спокойствие, а също колоритен представител на места, които са изключително съществени за биоразнообразието в дадена територия - влажните зони. Идеален дом за множество птици, те са там където реките се разливат, образуват блатца, езера, запушени стари ръкави и пазят мистиката на природата в своя естествен ритъм.
За нас хората, влажните зони играят ролята и на важни буфери в случай на наводнение. Смекчават силата на водната стихия и пораженията, които тя нанася на човешките съоръжения и среда, играят ролята на пречиствателен филтър, и също така са ключови резервоари за сладка вода. От първия ни полет досега нашите умения и знания са надминали тези на птиците. В настоящето зависи от нас да опазим здрава невидимата нишка, която свързва нашето благоденствие с природата.
Изложбата продължава до 17 март.
Полина Стоянова е визуален артист, родена през 1986 г. в гр. Пловдив, България, където завършва гимназия по чужди езици “Иван Вазов”. През 2011 г. се дипломира в Националната академия за театрално и филмово изкуство “Кръстьо Сарафов” с бакалавърска степен по Анимационна режисура. От 2008 г. работи в областта на илюстрацията и графичния дизайн, анимацията и мултимедията. През 2012г. завършва „Денс Порт Дерида Модул 1“ - програма за обучение по съвременен танц на Derida Dance Center и 2013/2014/2015 Dance Port Derida Module2. Работи като визуален артист в танцовите представления на компанията. От 2012г. до момента работи като посредник-обучител по проекти към програмата Еразмус за неформално обучение. Осъществява лични визуални проекти в Германия, Португалия, Бразилия, Испания и България.
"За мен от голямо значение е работата ми, да бъде ангажирана със социални течения, значими за конкретното място на изпълнение. Обичам да изследвам теми, играещи важна роля в живота на хората, проблеми, които ги вълнуват едновременно в позитивен и негативен аспект", казва Полина Стоянова.
Изложби: 2023 - “Globules” Artur Gallery, Sofia, Bulgaria
2022 - “The Secret Garden” Bobbina CS, Sofia, Bulgaria
2017 - Mini exhibition “Histórias Laterais do Rio”,Juazeiro, Bahia, Brazil
2016 - Mini exhibition “Bests”, Sofia, Bulgaria
2016 - Mini exhibition “Lisbon Stories”, Lisbon, Portugal
Мултимедийни проекти: 2021 - Почтинасекомикс - live visual environment/multimedia
2019 - Soundscaters - live visual environment/multimedia, Градска художествена галерия, София и десетки др. Полина Стоянова има серия стенописи у нас и в чужбина.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..