Опера Пловдив съвместно с Драматичен театър - Пловдив представят премиерата на танц-театъра от световноизвестния хореограф Раду Поклитару „Утре след днес“ в Голяма зала на театъра.
Спектакълът се състои от две миниатюри „Дъжд“ по музика на И.С.Бах и песни на народите, и „Утре“ по музика на Фредерик Шопен. Участва и балетът на Опера Пловдив с ръководител Мариана Крънчева.
Танц-театърът комбинира елементи от танца, театъра и музиката, за да представи определена история или тема, като се фокусира върху интерпретацията и артистичността на изпълнението.
Роденият в Кишинев, Молдова световноизвестен хореограф Раду Поклитару е основател и главен балетмайстор на Академичния театър за модерен балет Киев, заслужил деятел на културата на Украйна, народен артист на Молдова, лауреат на наградата „Човек на годината“. Носител е на множество европейски международни награди, професор в катедрата по модерна хореография в Киевския национален университет за култура и изкуства.
През годините поставя балетни постановки в Болшой театър, Мариинския театър, Националните опери на Украйна, Молдова, Латвия, Беларус, Чехия, Сърбия и др.
От началото на 2022 г. Раду Поклитару е част от екипа на Опера Пловдив.
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..
В навечерието на 24 май Народната библиотека „Иван Вазов“ ще издава безплатно читателски карти. Днес през целия ден ще бъдат издавани безплатни карти на новите читатели, на потребителите, чиито карти изтичат до края на месеца, както и на притежателите на карти с вече изтекъл срок. В Детския отдел на 23 май също ще бъде безплатно..