Според него именно в посока превенция на заболяванията трябва да се работи, защото превенцията е икономически по-изгодна. Д-р Симидчиев уточни, че един лев, финансиран в профилактика се равнява на 9 лева, вложени в лечение.
По думите му въздушното замърсяване постепенно намалява в резултат на национални и регионални мерки, но проблемът е, че то е вредно дори и в ниски стойности. Затова трябва да се борим да ограничим значително всички възможности за замърсяване на въздуха.
„Има хора, които са особено чувствителни към вредните нива на въздушното замърсяване и това са хората, които тепърва се развиват, като се започне още от вътреутробното развитие.
Бебета, които растат в утробата на човек, изложен на външно замърсяване, може да се родят с по-ниско тегло и с по-ограничени интелектуални възможности.
Също така децата дишат по-често, а дихателните им пътища са по-кратки. В резултат на това въздушното замърсяване по-лесно влиза в белите дробове. По-рискови са децата до 5 годишна възраст“, обясни д-р Симидчиев.
Сред рисковите групи са и хората, страдащи от хронични заболявания.
Като председател на Комисията по здравеопазване в НС д-р Симидчиев направи оценка и на изминалите 9 месеца управление. Той е категоричен, че в здравеопазването са постигнати позитивни ефекти, някои от тях обаче не са видими за обществото.
„Имаме доста значими промени – една от тях е допълнителното финансиране с милиард на НЗОК. Трета година има и допълнително финансиране на извънболничната помощ. Тази устойчива тенденция, премина в качествено ново отношение към доболничната помощ с вкарването на извънболничните клинични пътеки и вече повече хора искат да специализират като общопрактикуващи лекари.
Тази година за първи път нямаме свободни места за специализация за обща медицина, защото инвестираме повече в доболничната помощ“, изтъкна д-р Симидчиев.
За предстоящата ротация добави, че единственото сигурно е, че акад. Николай Денков ще подаде оставка, а дали самата ротация ще се осъществи зависи от ГЕРБ-СДС.
„Искаме да сме наясно с процеса на избор на регулаторите. Не ни интересува бройката, имената, а как ще се избират“, уточни д-р Симидчиев.
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..
Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време. Директорът на кръвния център..