Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Христо Габеров - с Африка в сърцето

Среща с художника Христо Габеров. Той  ни разказа за благоговейното удивление от хилядолетната красота на Родопите и неизгладимият отпечатък на невероятното приключение от срещата му с Африка,  които белязват картините му вече повече от двадесет години.
-Ходих във Африка заедно със Владимир Сорокин през '99-та - 2000-та година на едно много дълго пътешествие за девет месеца. С колела! Тръгнахме от паметника пред Народното събрание и стигнахме до Кейптаун, след което се върнахме през Европа и направихме едно много голямо пътуване. По статистика общо 23 държави и 16500 км. на велосипед. Бях на 26 години- точно бях завършил живопис във Великотърновския университет. Сорокин дойде в Кърджали , за да разкаже за своето пътешествие до Австралия и така се запознахме. 
...Решихме и поехме. Минахме през Турция, Сирия, Йордания, Израел, Ивицата Газа. Тогава ги нямаше тия войни! Навсякъде хората бяха супер гастоприемни и хубави. Тогава разбрах, че винаги става въпрос за политика. Хората са еднакви навсякъде- за това с две ръце се подписвам! Имат еднакви ценности и никой не иска да убива никой... После беше Египет, а надолу са Судан, Еритрея и Етиопия,  където имаше граждански войни и не ни дадоха визи. Трябваше да хванем самолет  за Кения- от Кайро за Найроби. Пак по най - невероятния начин - чрез Червения кръст. Бяхме със много нисък бюджет- по 1000 долара на човек. От Кения започна нашето същинско пътуване.
...Цивилизацията постепенно навлиза в Африка. Масаите, например , вече имат джиесеми, а са номадско племе, което убива лъвове, за да си разчисти територия в саваната. Серенгети е разоран като нива- садят царевица и бобови култури, за да оцелеят. Подобна е картината във всички африкански резервати. Заградени са уж, но хората навлизат, нищо че е забранено, защото гладът е по- силен от тока! Скоро разбрах, че в Кения и Танзания, в Найроби и Дар ес Салам вече са построили молове и хората все повече се съсредоточават в големите градове.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12