От ноември месец, миналата година, „Пловдивско лаканианско пространство“ организира поредица от срещи – дискусии, които представят конкретни случаи от училищната практика и работата с учениците, обсъждат се въпроси и казуси, като се търсят възможните решения. Организирането на тези събития е провокирано от зачестилите случаи в практиката, свързани с трудностите, които родители, учители, училищни психолози и педагогически съветници срещат в работата си с учениците.
„Ориентирани от теорията на Жак Лакан и практическия си опит, бихме могли и искаме да представим една друга възможна перспектива за работа с различните случаи“, казва Милена Рангелова, психоаналитично ориентиран психотерапевт и един от водещите на събитието. Заедно с Милена Велинова - детски психотерапевт, Десислава Иванова - психотерапевт и психодраматист, и Реджина Господинова - психоаналитично ориентиран психолог, са активна част от тези събития и от „Пловдивско лаканианско пространство“.
На 21-и март, от 15.30 часа, в НБ „Иван Вазов“ ще се състои поредната дискусионна среща - „Трудности с ученика: случаи, въпроси, (не)възможни решения“.
Събитието е ориентирано към учители, училищни психолози, педагогически съветници, родители и всички други, заинтересовани от подобни казуси. Въпросите, които могат да се поставят и обсъждат на тези срещи са свързани с теми като - разпознаване индикациите за психично страдание, конфликтни ситуации между учители и родители, справяне с агресивни прояви, работа и приобщаване на дете със СОП и други. Всеки желаещ да представи свой случай или казус, може да заяви желанието си във формата за регистрация, във фейсбук страницата на събитието или на e-mail адрес plp.plovdiv@gmail.com.
„Първото събитие протече при голям интерес, което за мен означаваше доста нереалистични очаквания. Какво имам предвид? В безизходицата и трудностите при решаването на различни казуси, хората очакват да получат готови решения, отговори, които да са универсални, да важат винаги, за всеки, а всъщност не е така. Идеята на тези срещи-дискусии, които вече става регулярни, е хората, които идват и имат интерес, е да поставят своите въпроси във връзка с конкретни случаи, които ние през нашата перспектива и теория, да им връщаме като идеи, като възможни отговори, като възможни насоки. Хората да получат по-различна гледна точка, не да чуят лекция, която да им представим. Общо взето, така се получи на първото събитие. Следващите се случиха под формата на един кръг, в който хората сядаме, говорим, всеки споделя онова, което го затруднява или каквото е успял сам да открие в работата си, какво е било ефективно и успешно за него. Това е нашата идея. Имаше интерес и в Карлово, към тези събития. Там се проведе една такава среща – дискусия. Участваха 8 човека от училищата в Сопот и Карлово. Представиха се два казуса. Често пъти, когато човек преставя даден казус, той има въпроси, но всъщност не си дава сметка, че сам вече е стигнал до много важни и полезни решения. Не го е осъзнал, като цяло. Тези срещи - дискусии целят и това, ние от нашата позиция да видим тези неща и да върнем на човека отсреща идея за това, кое наистина е работещо. Ние следим конкретното дете, конкретния случай, конкретния разказ, през който се вижда кое е работило за това дете и се водим по тази част“, разказва Милена Рангелова.
След срещата на 21-и март, са предвидени още две такива срещи-дискусии, за работа по различни казуси.
Милена Рангелова е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..