От ноември месец, миналата година, „Пловдивско лаканианско пространство“ организира поредица от срещи – дискусии, които представят конкретни случаи от училищната практика и работата с учениците, обсъждат се въпроси и казуси, като се търсят възможните решения. Организирането на тези събития е провокирано от зачестилите случаи в практиката, свързани с трудностите, които родители, учители, училищни психолози и педагогически съветници срещат в работата си с учениците.
„Ориентирани от теорията на Жак Лакан и практическия си опит, бихме могли и искаме да представим една друга възможна перспектива за работа с различните случаи“, казва Милена Рангелова, психоаналитично ориентиран психотерапевт и един от водещите на събитието. Заедно с Милена Велинова - детски психотерапевт, Десислава Иванова - психотерапевт и психодраматист, и Реджина Господинова - психоаналитично ориентиран психолог, са активна част от тези събития и от „Пловдивско лаканианско пространство“.
На 21-и март, от 15.30 часа, в НБ „Иван Вазов“ ще се състои поредната дискусионна среща - „Трудности с ученика: случаи, въпроси, (не)възможни решения“.
Събитието е ориентирано към учители, училищни психолози, педагогически съветници, родители и всички други, заинтересовани от подобни казуси. Въпросите, които могат да се поставят и обсъждат на тези срещи са свързани с теми като - разпознаване индикациите за психично страдание, конфликтни ситуации между учители и родители, справяне с агресивни прояви, работа и приобщаване на дете със СОП и други. Всеки желаещ да представи свой случай или казус, може да заяви желанието си във формата за регистрация, във фейсбук страницата на събитието или на e-mail адрес plp.plovdiv@gmail.com.
„Първото събитие протече при голям интерес, което за мен означаваше доста нереалистични очаквания. Какво имам предвид? В безизходицата и трудностите при решаването на различни казуси, хората очакват да получат готови решения, отговори, които да са универсални, да важат винаги, за всеки, а всъщност не е така. Идеята на тези срещи-дискусии, които вече става регулярни, е хората, които идват и имат интерес, е да поставят своите въпроси във връзка с конкретни случаи, които ние през нашата перспектива и теория, да им връщаме като идеи, като възможни отговори, като възможни насоки. Хората да получат по-различна гледна точка, не да чуят лекция, която да им представим. Общо взето, така се получи на първото събитие. Следващите се случиха под формата на един кръг, в който хората сядаме, говорим, всеки споделя онова, което го затруднява или каквото е успял сам да открие в работата си, какво е било ефективно и успешно за него. Това е нашата идея. Имаше интерес и в Карлово, към тези събития. Там се проведе една такава среща – дискусия. Участваха 8 човека от училищата в Сопот и Карлово. Представиха се два казуса. Често пъти, когато човек преставя даден казус, той има въпроси, но всъщност не си дава сметка, че сам вече е стигнал до много важни и полезни решения. Не го е осъзнал, като цяло. Тези срещи - дискусии целят и това, ние от нашата позиция да видим тези неща и да върнем на човека отсреща идея за това, кое наистина е работещо. Ние следим конкретното дете, конкретния случай, конкретния разказ, през който се вижда кое е работило за това дете и се водим по тази част“, разказва Милена Рангелова.
След срещата на 21-и март, са предвидени още две такива срещи-дискусии, за работа по различни казуси.
Милена Рангелова е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..