Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможните решения при работа с ученици дискутират в четвъртък

| обновено на 20.03.24 в 13:35 | Интервю

От ноември месец, миналата година, „Пловдивско лаканианско пространство“ организира поредица от срещи – дискусии, които представят конкретни случаи от училищната практика и работата с учениците, обсъждат се въпроси и казуси, като се търсят възможните решения. Организирането на тези събития е провокирано от зачестилите случаи в практиката, свързани с трудностите, които родители, учители, училищни психолози и педагогически съветници срещат в работата си с учениците.

„Ориентирани от теорията на Жак Лакан и практическия си опит, бихме могли и искаме да представим една друга възможна перспектива за работа с различните случаи“, казва Милена Рангелова, психоаналитично ориентиран психотерапевт и един от водещите на събитието. Заедно с Милена Велинова - детски психотерапевт, Десислава Иванова - психотерапевт и психодраматист, и Реджина Господинова - психоаналитично ориентиран психолог, са активна част от тези събития и от „Пловдивско лаканианско пространство“.

На 21-и март, от 15.30 часа, в НБ „Иван Вазов“ ще се състои поредната дискусионна среща - „Трудности с ученика: случаи, въпроси, (не)възможни решения“.

Събитието е ориентирано към учители, училищни психолози, педагогически съветници, родители и всички други, заинтересовани от подобни казуси. Въпросите, които могат да се поставят и обсъждат на тези срещи са свързани с теми като - разпознаване индикациите за психично страдание, конфликтни ситуации между учители и родители, справяне с агресивни прояви, работа и приобщаване на дете със СОП и други. Всеки желаещ да представи свой случай или казус, може да заяви желанието си във формата за регистрация, във фейсбук страницата на събитието или на e-mail адрес plp.plovdiv@gmail.com

„Първото събитие протече при голям интерес, което за мен означаваше доста нереалистични очаквания. Какво имам предвид? В безизходицата и трудностите при решаването на различни казуси, хората очакват да получат готови решения, отговори, които да са универсални, да важат винаги, за всеки, а всъщност не е така. Идеята на тези срещи-дискусии, които вече става регулярни, е хората, които идват и имат интерес, е да поставят своите въпроси във връзка с конкретни случаи, които ние през нашата перспектива и теория, да им връщаме като идеи, като възможни отговори, като възможни насоки. Хората да получат по-различна гледна точка, не да чуят лекция, която да им представим. Общо взето, така се получи на първото събитие. Следващите се случиха под формата на един кръг, в който хората сядаме, говорим, всеки споделя онова, което го затруднява или каквото е успял сам да открие в работата си, какво е било ефективно и успешно за него. Това е нашата идея. Имаше интерес и в Карлово, към тези събития. Там се проведе една такава среща – дискусия. Участваха 8 човека от училищата в Сопот и Карлово. Представиха се два казуса. Често пъти, когато човек преставя даден казус, той има въпроси, но всъщност не си дава сметка, че сам вече е стигнал до много важни и полезни решения. Не го е осъзнал, като цяло. Тези срещи - дискусии целят и това, ние от нашата позиция да видим тези неща и да върнем на човека отсреща идея за това, кое наистина е работещо. Ние следим конкретното дете, конкретния случай, конкретния разказ, през който се вижда кое е работило за това дете и се водим по тази част“, разказва Милена Рангелова. 

След срещата на 21-и март, са предвидени още две такива срещи-дискусии, за работа по различни казуси.

Милена Рангелова е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57