Българският фолклор е уникален в цялата си същност. Фолклорното изкуство е предаване на родова памет, на знание, наследявано от поколенията чрез музика, танц, цветове и шарки.
Етнографският музей ще бъде домакин, на втората самостоятелна изложба, на Даниела Дичева. Откриването е днес от 18 часа. До 4-ти април, включително, може да разгледате една съвременна интерпретация на българската автентична и авторска шевица.
„Брод диря“ е в смисъла на българския си род диря. С бод, бродерия оставям следа. Проправям си пътека, защото само по неотъпканото остава диря. Първият ми проект беше през 2018-а година, в Национален студентски дом, в София. Вторият ми проект имаше представяне в София, на 2-ри февруари, тази година. И сега, с тази втора изложба, този втори проект гостувам в Пловдив, в Етнографския музей. Шевиците, българската народна песен, фолклор, това са моите хобита, които успях да съчетая в едно. Те ми дават вдъхновение, дават ми сила, изваждат ме от ежедневието. Иначе, по професия съм инженер нещо, което е съвсем различно. Бродирам от девет годишна възраст, но в последните десет години, целенасочено изучавам символите, знаците, значението на шевицата и се интересувам от това. Пея от 3-4 годишна възраст. В Родопите всички пеят. Аз съм оттам, от един дълголетен род, от село Стойките. Има документирана история за Яръмовия род, от Стойките, за 270 години назад“, разказва Даниела Дичева.
В рамките на изложбата „Брод Диря“ ще бъдат представени малки пана, със специално направени ръчно изработени рамки от дърво, с размери 20/20 и 30/30 сантиметра. Някои от моделите са по авторски схеми на Елисавета Йорданова, а други са вдъхновени от мотиви на автентични шевици, от различни региони на България. В изложбата може да видите и други предмети с ръчно изработена българска бродерия, като карета, чанти, колани, престилки за бутилки и други.
Откриването на събитието ще бъде с концерт на камерна вокална формация "Б-фолк", създадена през 2017-а година, с диригент маестро Светослав Балтаков. Гостите ще имат възможността да се насладят на българската народна песен, представена по нов и различен начин. Камерната формация се състои от пет жени, непрофесионални певици, с различни професии, вдъхновени от народната музика.
Част от формацията е и Даниела Дичева, гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 0 5. 04. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги) Владимир Зарев. И аз слязох. 176 стр., ок. 4А, Хермес, 2025 Кирил Кадийски. Звездна каторга. Новата Герника. 244 стр., ок. 6А, Колибри, 2025. Момчил Николов. Чекмо 3. 528 стр., 5А,..
Осемнадесетото издание на проекта „Арт позитив“ на Сдружение „Изкуство днес“ започва с мащабна изложба със заглавие „Прозрачно“. Откриването на 8.04.2025г. е от 18 до 20 часа, мястото - Галерия „Капана“ към Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Райко Даскалов“ 29. Използваната дума за заглавие на проекта „ПРОЗРАЧНО“ е многозначна...
Фотографска изложба „Япония – където миналото среща бъдещето" на Минко Михайлов ще бъде открита в Дома на културата „Борис Христов". Пловдивският фотограф повежда публиката на забележително пътешествие към традициите и модерното настояще на Страната на изгряващото слънце. Тази изложба е моят начин да ви пренеса в света на Япония – да покажа..
Литературна среща с Яна Букова ще се проведе тази вечер в пловдивския клуб „Петното“. Поетесата ще представи и най-новата си книга с лирика „Черно хайку“. Модератор на срещата е журналистът Владислав Севов. Яна Букова е българска поетеса, писателка, есеист и преводач, носител на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2019 г. и на..
Зона култура на Радио Пловдив е с гостуването в студиото на Владислав Христов . През март авторът получи националната наградата за поезия "Иван Николов" с книгата му "Пойни птици" (поезия, 2024). В програма "Точно днес" представяме новата му стихосбирка " Маслен нос " от издателство "Ерго". За книгата: „Маслен нос“ е удивителен знак за..