Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със зрелищни конски кушии отбелязваме Тодоровден

Днес е празникът Тодоровден. Отбелязва се в първата събота на Великия пост. Нарича се така, защото е свързан с името на християнския мъченик от началото на IV век Теодор Тирон.  

Празникът се нарича още Конски Великден. В народните представи  св. Тодор е страховит ездач на бял кон, който носи лятото зад гърба си. Преданията разказват, че на този ден светецът обличал девет кожуха и отивал при Господа да проси за лято.

Според преданието византийският император Юлиан Отстъпник, знаейки че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, решил да се подиграе с тях, като заповядал да поръсят с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара. Свети Тодор обаче се явил на патриарха и му казал: "Забрани на християните да купуват каквото и да е от пазара, понеже храната е поръсена с кръв от идолски жертви. Поръчай на тези, които нямат храна у дома си, да си варят пшеница с мед". Императорът видял, че мярката му няма ефект и заповядал храната да се продава както преди.

От благодарност Църквата празнува светецът в събота на първата седмица на Великия пост.

Според народните обичаи Тодоровден се празнува главно за здраве на конете, затова се нарича още Конски Великден, именно за това най-интересният момент от празничния ден е кушията.

При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой. Жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм. После идва ред на конното състезание. Победителят се награждава, като конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.

В някои краища на България на този празник се изпълняват и обреди, свързани с младите невести, които са в първата година от сватбата. В Западна България например младата булка, облечена в невестинската си премяна, отива в петък вечер на църква. Придружава я свекървата, която носи тепсия с варена царевица и отгоре специален колак. Невестите остават навън, а свекървите влизат вътре, където свещеникът "отчита донесеното". По пътя до къщи те и другите жени ритат невестите. Върнатата царевица разпръскват по градините, за да расте посятото.

В други райони се изпълнява и още една интересна обредна практика за здраве и плодовитост. Сутринта на празника младата булка приготвя малки хлебчета. Празнично облечена, тя обикаля домовете на близки и роднини, раздава от тях, а домакините и пожелават деца. Накрая отива при родителите си, където и зетят, и свекървата и се слага обща трапеза.

В Родопската област е известен обичаят Бекане. След църковната служба домакинята дава на всеки от семейството да хапне по няколко зърна от натопен в топла вода предишния ден грах. От него хвърля към тавана по една шепа за всички и за добитъка. Момите нижат броеници от накиснат във вода грах или нахут, украсяват ги с копринени конци и ги дават на избраниците си, а те им връщат подаръци.

На този ден имен ден празнуват Тодор, Теодор, Теодора, Божидар, Богдана, Найден. 


По публикацията работи: Севдалин Палаузов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Обилен снеговалеж по магистралите "Тракия" и "Струма"

Обилен снеговалеж намалява видимостта по магистралите "Струма" и "Тракия". На места е затруднено движението в посока към София, но шофьорите карат внимателно. Въпреки работата на пътноподдържащите фирми и снегорините на терен, настилката на пътя бързо побелява. Към момента няма закъсали автомобили. Екипи на Пътна полиция регулират..

обновено на 11.01.25 в 12:39

Паднало дърво потроши фитнес в парк „Лаута”

Паднало през нощта дърво нанесе щети върху фитнес площадката в парк „Лаута”.   Три от уредите са изпочупени вследствие на удара. Кметът на Пловдив Костадин Димитров, който заедно с кмета на район „Тракия” Георги Гатев бе на място, разпореди незабавно разчистване на пространството. Бригада на ОП „Градини и паркове” вече работи върху..

публикувано на 11.01.25 в 12:39

С възстановка Пазарджик отбелязва годишнина от освобождението си

С непоказвана досега историческа възстановка в Пазарджик ще бъдат пресъзданени моменти от Освобождението на града преди 147 години.  Днес парк „Стадиона“ ще се превърне в сцена на впечатляваща реконструкция. Във възстановката ще участват повече от 100 ентусиасти от цялата страна. Инициативата е на Регионалния клон към Национално дружество..

обновено на 11.01.25 в 12:15

Отбелязваме международния ден на думата "благодаря"

На 11 януари отбелязваме международния ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората.  На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. "Благодаря" е и една от най-хубавите думи в..

публикувано на 11.01.25 в 12:14

В Батак се провежда Празник на суджука

В Батак ще се проведе Празник на суджука и тънките мезета.  Местни майстори ще представят  свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на  община Батак, историческия музей и читалище "4 май-1897".   Призивът към участниците и гостите на празника е да са облечени..

публикувано на 11.01.25 в 08:21