Програмата ще завърши с демонстрация на живо на техники от бойните изкуства от Майстор Станислав Багалев, Си-Фу по ВингЧун и Георги Влайков.
„В процеса на работата ни наблюдавахме, че един от най-бързите способи за приобщаване на децата и младежите с увреждания, е чрез спорт. И това си има своите невропсихологични особености. Чрез спорт се активират невротрансмитерите на серотонина, окситоцина и това са хормоните, които ни карат да се чувстваме щастливи и добре в общността“, разказа в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив психологът Петя Грудева – от Националната асоциация на работещите с хора с увреждания.
По думите ѝ, когато децата и младежите тренират бойни изкуства много бързо успяват да преодолеят ограниченията на уврежданията и да се впишат в среда, в която са приети такива, каквито са.
Това не е първата инициатива, по която асоциацията работи с екипа на майстора по бойни изкуства Станислав Багалев.
„Сега дойде моментът, в който решихме да структурираме това сътрудничество и да създадем учебна програма, насочена към инструкторите по бойни изкуства, учителите по физическо възпитание и спорт, физиотерапевтите и рехабилитаторите. Това са хората, които са в пряк контакт с децата и младежите с увреждания и могат да им помогнат да практикуват бойни изкуства по безопасен за тях начин“, допълни Грудева.
Според Станислав Багалев бойните изкуства са уникален метод, чрез който се променя тялото, психиката и отношението на човек към другите.
„Идеята е да приемем този тип хора и деца, които могат да бъдат включени в тренировките. Ние измислихме методи, чрез които тези деца да могат да тренират. Един от методите е работата с ластици, които по особен начин тренират тялото и развиват комплексно мускулатурата. Освен това чрез различни удари детето се учи да има фокус, да се концентрира и да усеща звука на действието. Така виждаме как децата веднага се събуждат, започва един вътрешен процес, който променя тялото отвътре и отвън“, коментира майсторът по бойни изкуства.
Събитието се организира от Национална асоциация на работещите с хора с увреждания в партньорство с „Европейска ВингТчун Организация-България“. То ще се проведе в конферентната зала на „Темпорадас социален клуб“ от 16.00 до 17.30 ч., като участието е безплатно.
Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие. Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ..
Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По..
Четвърта седмица и рекордни опити за избор на парламентарен председател. 38 дни след изборите и 23 дни след конституирането на 51-то НС продължава това безкрано дълго заседание. Безплодно, безидейно и опасно, защото с действията си и риториката си, депутатите дискредитират себе си и самата институция – коментира ситуацията социологът Елена..
Пловдивчанка съобщи в социалната мрежа за пореден измамник по схемата с ремонт на покриви и строителни услуги. Николай Янчев е от Ново село, община Стамболийски, представял се за майстор на покриви и други ремонти и успял да завлече нея и семейството й с близо 35 000 лева. Елена Данаджиева и съпругът й са подписали договор с него за ремонт на..
В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“...