Пловдивските общински съветници ще гледат предложение, с което се променя подробния устройствен план за регулация и застрояване на квартал „Отдих и култура“.
Ако предложението бъде прието, към църквата „Свети Николай“, която е построена върху земя частна общинска собтвеност, ще се даде още един терен от 600 квадратни метра. Сега този терен е публична общинска собственост и е за озеленяване, но след гласуването, той ще стане също частна общинска собственост и на него ще може да се реализира средно строителство до височина от 12 метра и половина. Изискването за озеленяване ще е само за 20% от терена.
Предложението ще се гледа от местния парламент, след като един път беше спряно от постоянните комисии на съвета.Тогава от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ поискаха първо да се преобразува земята, върху която е изградена църквата „Свети Николай“ и след това да се предостави допълнително терен към този имот от 600 квадратни метра, като така той ще се запази публична общинска собственост и върху него няма да може да се строи, а ще бъде за озеленяване.
Общинските съветници ще гледат и още едно предложение по казуса, което е внесено от общинския съветник от БСП архитект Костадин Палазов. Мотивът на общинския съветник е, че с представените от администрацията проектопромени в Подробния устройствен план ще се отнемат приблизително 600 квадратни метра публична собственост, предвидена за озеленяване. Според него с представените от администрацията проектопромени в Подробния устройствен план, ще се наруши ЗУТ.
„Основното ми притеснение е, че в УПИ-то, което е дадено за храм, там би трябвало да има поне 20% зеленина, а там има около 5-6%. Според мен оградата, която е сложена, възпрепятства свободния достъп на гражданите до църквата. Много по-добре стои един храм сред зеленина. Съображенията ми са да не се отхапва поредното парче от зеленина и да се дава за строителство, защото такива примери има много в Пловдив“, обясни архитект Костадин Палазов.
Архитект Палазов предлага да не се приеме предложения проект за изменение на подробния устройствен план в жилищен комплекс „Отдих и култура“, но в дневния ред на сесията то е след точката на кмета Костадин Димитров.
„Моето предложение не противоречи на предложението на общинската администрация, а се съобразява с действащите членове на ЗУТ“, каза още архитект Палазов.
Символичен протест събра студенти от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" пред сградата на община Пловдив. На проявата присъстваха само 12-13 студенти, платено обучение от няколко специалности, въпреки предварително обявеното участие на три специалности. Те обясниха, че повечето им колеги са приключили обучение, една част от тях работят и..
Регионите с най-много катастрофи са Пловдив, Варна и София. А дните, в които стават най – много пътни произшествия, са понеделник и петък, като пиковият момент е следобедът - между 16 часа и 18 часа. Това става ясно от Интерактивната карта на пътнотранспортните произшествия на МВР. Тя беше представена днес в Националния координационен център за..
26-годишен моторист от Раднево е загинал при катастрофа на пътя Девин – Михалково, съобщават от полицията в Смолян. Сигналът е подаден в 12:50 часа. Т ежкото пътнотранспортно произшествие е станало на около 7 км. преди входа на град Девин в посока село Михалково. По първоначални данни 26-годишният мъж, управлявайки мотоциклет Сузуки 1000..
Студенти в Пловдив излизат на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение. Протестът щe e на площад „Стефан Стамболов“ пред общината от 18 часа и се организира от Димитрина Нанкинова, първокурсничка по психология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. На протеста ще очакват студенти от бакалавърски и магистърски програми от ПУ,..
Близо 500 души, живеещи в квартал „Възраждане“ на Рудозем, вече са на воден режим. Той е в сила от 22 часа през нощта до 6 часа сутринта. Проблемът с водата в квартала е заради прекалено използване на вода за поливане, посочват от ВиК – Смолян. Кметът на Рудозем Недко Кулевски е издал заповед, с която забранява поливането. През следващата..