Туризмът в България, както и в другите страни, продължава да се възстановява след пандемията от Ковид-19.
Миналата година, независимо, че надхвърлихме броя на общо влезлите в страната със 75 000 в годишен план, лятото не беше добро.
Това заяви пред Радио Пловдив проф. Румен Драганов, директор на Института за анализ и оценка на туризма.
Той посочи, че по-големият ръст на туризма през 2023 година се дължи на месеците януари, февруари и март, както и октомври, ноември и декември. Т. е дължи се на културния туризъм в градска историческа среда, много повече отколкото летния морски рекреативен туризъм.
Драганов припомни, че министерството на туризма е отпуснало 5 млн. лв. и след значителна рекламна дейност по отношение на цялата Черноморска Ривиера се е стигнало до сегашния резултат - близо 20% ръст на ранните записвания на немския пазар и близо 70% ръст на пазар Великобритания.
Много полети регистрират летищата в София и Пловдив. Но с много повече туристи са и други градове като Велико Търново, Русе, Варна, Бургас, Стара Загора.
Това означава, че България я предпочитат като една сигурна, спокойна, стабилна дестинация и от уста на уста се предава именно това: "Елате в България, много е добре!", коментира Драганов.
Засега само печелим от войната в Украйна, коментира Драганов. Той припомни, че туризмът - хотелите са взели над 250 милиона за обслужването на т. нар. украински бежанци. Една част от тях се чувстваха съвсем като туристи, подчерта експертът.
По думите му, изместването на центъра е пренасочило туристи към нашата страна.
Що се отняса до войната в ивицата Газа, експертът обясни, че т. нар. израелски туризъм е скочил през последните няколко години и това няма да престане.
Драганов цитира още статистика: 12,5 милиона чужденци влизат в България годишно. От тях над 60% са от граждани от страни в ЕС и от съседните държави Гърция, Турция и Румъния.
Ако Южното Черноморие иска да има туристи през зимата, трябва да направи туризма целогодишен. А това означава да има топли хотели - комбайни, които да работят целогодишно с равна температура от 22 градуса вътре, подчерта Драганов.
По думите му, ние нямаме нито един такъв хотел и нямаме капацитета на всеки 15 минути да идват и да кацат самолети с туристи.
Водещ е интересът - кой иска да дойде в България, коментира Драганов. И даде пример с Летище Пловдив, което сключи договори с испански авиокомпании. В случая испанският туроператор поема отговорността за престоя на испанските туристи в България.
Потенциалът на туризма в България е огромен. Като марки и екипировка ние имаме най - дорото, което го има и в света. Ние сме си абсолютно на световно ниво.
Интервюто на Емил Костов с проф. Румен Драганов е в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..