Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не съм оптимист за подготовката на изборите

За съжаление, за първи път ще кажа: „Не, не съм оптимист“ за подготовката на изборите“ – заяви в интервю за Радио Пловдив изборният екстерт Румяна Дечева.

Имаме избори след 2 месеца и 2 седмици. Европейските избори за много важни за страната ни, защото чрез европейското семейство ние участваме в едно взаимодействие с целия останал свят. Малка страна като нас стига света чрез европейските институции. Освен това много от вътрешните правила за нашия живот тук, в страната се определят от наднационално ниво от европейските институции и много важно е онези хора, които изберем, да бъдат компетентни и да бъдат активни по време на целия 5-годишен мандат на парламента. Но най-вероятно ще отидем на избори според физиономиите на хората, които в последния момент ще ни покажат“ – коментира Дечева.

Проблемът на нашите избори не е дали ще са 2 в 1, или отделно. Проблемът е, че 10 месеца преди датата ние не знаем правилата за избор на европейски представители в парламента“ – заяви експертът.

Според нея при смесено гласуване, каквото е нашето, би трябвало добронамерено да наблюдаваме и книжното, и машинното гласуване. Дечева каза, че се е излъгала в очакванията си изборната администрация да направи предложения за нова организация на изборите при условие, че имаме смесен тип гласуване..


По публикацията работи: Стоян Терзиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителството го чака серия от вотове, но "керванът ще върви"

И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..

публикувано на 17.04.25 в 16:44
Петър Мишев от КНСБ

Около 113 лв. средно ще струва трапезата за Великден

Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев,  финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..

публикувано на 17.04.25 в 16:00

Католиците от Раковски се готвят за Великден

Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение.  Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Петър Чолаков

Правителството ще се задържи поне до конвергентния доклад

Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков.  Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..

публикувано на 17.04.25 в 09:37

Българите грешно разбират поклонническия туризъм

Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни.  Това каза  Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм.  Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..

публикувано на 17.04.25 в 09:00