Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тежката конфронтация ерозира доверието в политическия процес

От самото начало бях скептик по отношение на сглобявнето на несъотносими една към друга части, най- малко защото още в началото нямаше подписано коалиционно споразумение, каза в коментар на последните политически събития и провала на първия мандат докторът по политология и професор по обществени и политически комуникации Росен Стоянов.

От самото начало се усещаше неприязън от ПП - ДБ към ГЕРБ - СДС и то не само като оценка към миналото, а и като нежеление да се идентифицират с тях. Опитаха са да управляват заедно, но не и да се оприличават на онова, което отричаха.

С оглед на все по- вроятните предсрочни избори проф. Стоянов смята, че трябва да се забрави за всякакъв вид пиарски и репутационни трикове и да се влезе в по- трезвия политически ум и разум, да се действа деликатно, дори в кампанията заради прогнозата, че в близко бъдеще никоя партия няма да спечели толкова гласове, за да управлява сама.

Разграничаването трябва да е на принципна основа и да не се горят мостове, да не се атакуват противниците в крайности, каквито видяхме в последните години.

Все по- малко българи вярваме на тези партии и лидери, а когато това е така, големият проблем - да се компрометира въобще доверието в политическия процес - чука на вратата, прогнозира политологът.

Той призна, че търси обяснение от различни експерти защо е това видимо истерично и крайно невъздържано поведение на някои политици, нетърпението и изпускането на нерви. Залогът е огромен, но тази емоционалност е присъща на кампанията, но в суровата действителност на парламентаната работа нещата трябва да се по- обрани и логични. 

Защото хората искат сериозност и резултати от своите представители.

Все по- вероятни са предсрочните избори, прогнозира проф. Стоянов. По думите му предстои парламентът, който ще продължи да работи,  да се превърне в предизборна  говорилня. Другият проблем е, че за пръв път ще се проиграе назначаването на служебен кабинет след промените в Конституцията, по които при това се очаква произнасяне на Конституционния съд.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47