Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Растат случаите на варицела и скарлатина в Пловдивско

След случаите в Северна България и при нас в Пловдивска област има повишен брой случаи на варицела и скарлатина в сравнение с предходни години, каза в интервю за предаването "Точно днес" д-р Милена Панайотова, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Пловдив. 

Тя обясни, че средно случаите на варицела са 320 на месец за януари, февруари и март, а през 2023 г. сме имали 2255 случая. По отношение на скарлатината също броят на заболелите е доста по-висок от предходни години, като за януари са регистрирани 116 случая, за февруари - 111, а за март - 141 до момента. През 2013 г. за цялата година са 1112 случая, посочи инфекционистът.

Това завишение не е обичайно, но причината вероятно е, че няма масова имунопрофилактика. Ваксината за варицела е препоръчителна и не е масова, каза още д-р Панайотова.

Есенно-зимният период е сезонът на тези инфекции. Доскоро бяхме в изолация, ходихме с маски и дезинфектанти заради КОВИД и това също помогна да не се разпространяват много варицелата и скарлатината, допълни тя. 

Боледуват основно децата от 1 до 10-14 години, особено в детската градина и началните класове. 

Това не са екзотични инфекции, те са типично детски заболявания и нашите педиатри имат опит с тях, каза още д-р Панайотова. Тя посочи, че тази година миналата година е имало 1 случай на коклюш при 9-годишно дете, но тази година все още няма регистриран такъв случай. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с д-р Милена Панайотова от РЗИ - Пловдив, е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33