Документална фотоизложба „Преоткрита пътека към един български свят“ ще бъде открита следобед на пл. „Римски стадион“.
Тя е посветена на 55-години от основаването на Общински институт „Старинен Пловдив“. Изложбата отразява спомени и емоции на съвременници за това емблематично време, а архивните снимки и документи оформят интригуващ разказ за сложния път на институцията „Старинен Пловдив“ от учредяването ѝ до наши дни. На откриването, от 17,30 часа ще прозвучат изпълненията на хор "Евмолпея".
Общинският институт е създаден през 1969 г. като управление с мисия да реставрира, обзаведе и експонира възрожденските къщи в архитектурно-историческия резерват със същото име. Проектът е дело на института съвместно с Дирекция "Регионален държавен архив" - Пловдив и Народна библиотека "Иван Вазов", с подкрепата на КЦМ.
Директорът на ОИ "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева-Дечева каза, че през април ще имат наситена програма за отбелязване на годишната им. Следват още събития:
На 4 април, от 17:00 ч. в Данчова къща - откриване на изложбата "Пролет" на дипломантите от специалност "Живопис" на НХГ "Цанко Лавренов", с преподавател Илияна Манукова.
На 11 април, от 11 часа - изложба "Краят" на студентите от департамент "Изящни изкуства" в НБУ, организирана от Унгарския институт.
На 18 април, от 18 часа ще се състои официалното откриването на Късноантичната сграда "Ирини", в Международния ден за опазване на паметниците на културата. На този ден ще бъде отбелязана и третата годишнина на Посетителския център на Епископската базилика на Филипопол, с концерт на Академичен народен хор.
През април ще се състои и премиерата на документалния филм "Древноримският Пловдив" в Епископската базилика на Филипопол.
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..