Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националните теми ще са пред европейските при изборите 2 в 1

Няма друг път, който да разреши кризата, освен предстрочните парламентарни избори, категоричен е социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев.

Той припомни, че и ГЕРБ, и ПП - ДБ заявяваха ,че имат желание да се случи ротацията, същото очакваха и хората, но кризата, в която се изпадна в процеса на преговорите неизбежно води да този резултат.

Всяка партия има по- твърдо ядро и периферия-   хора склони на повеме гъвкановст, но прогнозата е, че и след изборите няма да има една политическа сила, която да може да управлява сама, така че трябва да свикваме и да го приемаме.

Но това, че преговори за управлението ще се водят и след изборите, няма да успокои предизбораната кампания, смята Павел Пълчев. Той очаква нещата да ескалират и двете на коалиции да я водят един срещу друг. По думите му ПП - ДБ се идентифицират повече с миналото управление, докато при ГЕРБ - СДС реториката е по- скоро опозиционна, каквато често беше през изминалите девет месеца.

Според Павел Вълчев провеждането на изборите и за национален, и за европейски парламент заедно е добър вариант, защото парламентарните избори ще качат малко активносттта, която на европейски избори традиционно е най- ниска.

Ще бъде интересно коя репоторика за коя патия ще е водеща, но предполагам, че националните теми ще са водещи пред европейските, ппрогнозира още социологът.

Той отбеляза, че в момента няма социално напрежение, което би засилило политическата криза, а външните фактори ще са един от водещите аргументи избирателите да подкрепят едни или други политически субекти.

Павел Вълчев припомни изследване на "Алфа рисърч", в което българите са декларирали личен просперитет, но не прогнозират такъв за държавата. На това разминаване може да се гледа и позитивно, но то може да доведе до драматични разминавания в бъдеще.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18