Конституционният съд реши, че горски терени, придобити от държавата чрез замяна, не могат да сменят предназначението си и върху тях да се строи. Решението бе определено като историческо заради определянето на горите като публично благо, независимо от собствеността им.
Това решение е много важно за всички хора, които се опитват да защитават природата чрез публични битки. То наклони везната към правото на общото ни коституционно право на запазена природа за сметка на конституционното право на частна собственост.
Това заяви пред Радио Пловдив Александър Дунчев, природозащитник и експерт в "Зелени закони" , бивш шеф на Агенцията по горите и бивш депутат от "Продължаваме промяната".
Той посочи, че около 30 000 дка държавни гори в България са заменени - придобити са чрез замяна на някаква друга частна собственост. И това е дело на нагли частни инвеститори, които позовавайки се на непрекосновено частно право на собственост, застрояват гори или земеделски земи.
В региона около Пловдив и Смолян това са ловните гори над местността "Тъмраш" в ловно стопанство "Чекерица", вековни гори около Смолянските езера и вековни гори под връх Перелик, където беше предвидено строителство на ски курорт.
Тези гори бяха придобити за жълти стотинки - за без пари, обясни Дунчев.
Той посочи, че повечето гори, които са създадени през последните 100 години у нас, са върху терени, които трябва да се защитят от ерозия.
На практика повечето от заменените гори са точно тези изкуствени гори. Чрез незаконни схеми на заменки държавата ги е дала на частиници, които решават да ги застрояват.
Дунчев припомни, че Европейската комисия съди България, че не е разтрогнала сделките по тези заменки, които са абсолютно незаконни.
Заменките на държавни гори, които са около 30 000 декара, трябва да се разтрогнат, категоричен е експертът в "Зелени закони".
Правото на природа по Коституция е много по - висше право от частната собственост, подчерта Александър Дунчев.
Един от позитивите на соцвремето е, че държавата управлява горите, а това става след като ги национализира след 1944 година. Национализирането изиграва ключова роля за горите, тъй като те са публично благо, смята природозащитникът.
Така 1/3 от българсктите гори вече са възстановени.
75% от всички български гори са държавни и се управляват изключително екстензивно, каза Дунчев.
Той определи като огромно предизвикателство решението за управлението на държавните гори - дали те ще бъдат направени акционерно дружество, или ще бъдат агенция.
Цяла Европа бяга от подхода държавните гори да се управляват като акционерно дружество, тъй като тогава единствената цел от тях ще е печалбата, коментира експертът от "Зелени закони".
Според него трябва да се създаде независима Държавна агенция по горите, в която би трябвало да бъдат включени и държавните предприятия. Държавните гори имат изключителна публична функция, подчерта той.
Интервюто на Емил Ксотов с Александър Дунчев е в звуковия файл.
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..