Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заменките на около 30 000 дка държавни гори да се разтрогнат

Снимка: Ани Петрова

Конституционният съд реши, че горски терени, придобити от държавата чрез замяна, не могат да сменят предназначението си и върху тях да се строи. Решението бе определено като историческо заради определянето на горите като публично благо, независимо от собствеността им. 

Това решение е много важно за всички хора, които се опитват да защитават природата чрез публични битки. То наклони везната към правото на общото ни коституционно право на запазена природа за сметка на конституционното право на частна собственост

Това заяви пред Радио Пловдив Александър Дунчев, природозащитник и експерт в "Зелени закони" , бивш шеф на Агенцията по горите и бивш депутат от "Продължаваме промяната".

Той посочи, че около 30 000 дка държавни гори в България са заменени - придобити са чрез замяна на някаква друга частна собственост.  И това е дело на нагли частни инвеститори, които позовавайки се на непрекосновено частно право на собственост, застрояват гори или земеделски земи. 

В региона около Пловдив и Смолян това са ловните гори над местността "Тъмраш" в ловно стопанство "Чекерица", вековни гори около Смолянските езера и вековни гори под връх Перелик, където беше предвидено строителство на ски курорт. 

Тези гори бяха придобити за жълти стотинки - за без пари, обясни Дунчев. 

Той посочи, че повечето гори, които са създадени през последните 100 години у нас, са върху терени, които трябва да се защитят от ерозия. 

На практика повечето от заменените гори са точно тези изкуствени гори. Чрез незаконни схеми на заменки държавата ги е дала на частиници, които решават да ги застрояват. 

Дунчев припомни, че Европейската комисия съди България, че не е разтрогнала сделките по тези заменки, които са абсолютно незаконни. 

Заменките на държавни гори, които са около 30 000 декара, трябва да се разтрогнат, категоричен е експертът в "Зелени закони".

Правото на природа по Коституция е много по - висше право от частната собственост, подчерта Александър Дунчев. 

Един от позитивите на соцвремето е, че държавата управлява горите, а това става след като ги национализира след 1944 година. Национализирането изиграва ключова роля за горите, тъй като те са публично благо, смята природозащитникът. 

Така 1/3 от българсктите гори вече са възстановени. 

75% от всички български гори са държавни и се управляват изключително екстензивно, каза Дунчев. 

Той определи като огромно предизвикателство решението за управлението на държавните гори - дали те ще бъдат направени акционерно дружество, или ще бъдат агенция

Цяла Европа бяга от подхода държавните гори да се управляват като акционерно дружество, тъй като тогава единствената цел от тях ще е печалбата, коментира експертът от "Зелени закони". 

Според него трябва да се създаде независима Държавна агенция по горите, в която би трябвало да бъдат включени и държавните предприятия. Държавните гори имат изключителна публична функция, подчерта той. 

Интервюто на Емил Ксотов с Александър Дунчев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12