"Няма основания за изискваните промени в статута на публичните държавни горски предприятия, свързани с приемането на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), смята доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет, бивш министър на земеделието и горите.
Припомняме, че бъдещият статут на горските предприятия и предложението на финансовия министър Асен Василев те да станат еднолични акционерни дружества бе тема, която предизвика реакциите на екоорганизации. Те смятат, че това може са стане начин за приватизиране на горския фонд.
Георги Костов посочи, че горските предприятия имат и икономически функции, но че с тях финансират много по-съществените си публични задължения по опазване на горите, водните ресурси, развитието на туризма и много други.
"Всички тези задължения няма да са изгодни за едно еднолично акционерно дружество, защото те са свързани с разходи, а не с приходи", добави Костов.
Такива дружества, според Георги Костов, биха имали малък капиал за осигуряване на дейността им, ако в него не бъдат включени и горските масиви.
"Това означава, че при неблагоприятна икономическа ситуация ще се наложи увеличаване на капитала на тези дружества, за да оцеляват. И тогава техни акции ще се продават по европейските правила на международния пазар. В случая това ще позволи на инвестиционни фондове отвън да влязат в нашите акционерни дружества и да завладеят управлението. А интерсите на техните акционери може да не съвпадат с интересите на българската държава"
"Гората усвоява и задържа въглеродните емисии", припомни Костов."Германия, Словакия, Испания, Франция и Литва имат управленска структура на горите подобна на българската и това не пречи на членството им в ОИСР", коментира още Георги Костов.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..