Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кариери застрашават светилището на Асклепий край Паталеница

Когато светилището на бога лечител край пазарджишкото село Паталеница е функционирало, е било известно чак в Рим. За това съдим по благодарствени надписи, открити в столицата, каза на пресконференция в Пазарджик тракологът проф. Валерия Фол.

Тя обясни, че край селата Паталеница и Ветрен дол се намира най-голямото извънселищно светилище от римския период, посветено на здравоносния бог Асклепий, а там преди това е почитан тракийски бог. „Такива светилища са в специално избран район от природна гледна точка – с прекрасна природа и минерална вода, а светилището е неразривно свързано с нея. В древността светилището е много посещавано, дори от управителите на 2 римски провинции, а районът е благоденствал“, разказа проф. Фол.

Тракологът призова не само да се съхрани и консервира светилището на Асклепий, което не е цялостно проучено, а и да се защити местната природа.

В района обаче 3 фирми са подали документи за концесии за добив на инертни материали, които биха съсипали светилището и унищожили природните дадености.

Зоологът д-р Николай Коджабашев от Лесотехническия университет обясни, че на 25 март в МОСВ е подадено искане територията да бъде обявена за защитена местност. „Тук живеят защитени видове, част от които като царския и кресливия орел обитават много голяма територия. Започваме проучване и на флората и фауната на Чепинската река от изворите до вливането й, затова ще подадем предложение за втора защитена зона“, каза зоологът.

Кметовете на селата Ветрен дол и Паталеница също се обявиха за запазване на светилището и против кариерите.

„80 % от поминъка на жителите на Ветрен дол е земеделие. Голяма част от хората няма да разрешат тук да има кариери за инертни материали. Не всичко е пари“, каза кметът Георги Янев.

„Хората в Паталеница са много притеснени, не искат да има кариери. Готови са на всичко, включително протести и пътни блокади“, подкрепи го кметът на пазарджишкото село Стоил Фърцов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Георги Георгиев от делото "Дебора" остава в ареста

Пловдивският Окръжен съд за пореден път отхвърли пускането под гаранция на подсъдимия по делото „Дебора”  Георги Георгиев.  Така той отново остава в ареста, след като съдът прецени, че освобождаването му под всяка по-лека мярка от „задържане под стража“ запазва опасността Георги да извърши друго престъпление, гласи основния мотив за съдебното..

публикувано на 22.05.25 в 15:47

Подлезът на баня "Старинна" е измит и почистен от графити

ОП „Чистота“ изми подлеза на баня „Старинна“.  Екипите на общинското предприятие почистиха щателно общественото пространство с водоструйки, четки и препарати. Утре стените на съоръжението, покрити с графити, ще бъдат боядисани.  Инспектори на ОП „Чистота“ ще следят да не се допусне замърсяване на подлеза...

публикувано на 22.05.25 в 15:43

В Сопот подмениха старото улично осветление с нови LED лампи

По проект за енергийна ефективност в град Сопот и село Анево са подменени всички стари лампи на уличното осветление с 1165 бр. високоефективни LED осветителни тела. Така е намалено потреблението на енергия с над 88 %, съобщиха от общината. Общият размер на проекта е 590 360.04 лв., от които 98 393.34 лв. е национално съфинансиране, стана ясно..

публикувано на 22.05.25 в 14:14

Предлагат десетократно намаление на заплатите на съветниците в Пазарджик

В деловодството на Общинския съвет в Пазарджик е внесено искане за намаляване на месечните възнаграждения на общинските съветници от 2000 лева на 220 лева. Предложението е на общинския съветник Румен Димитров от коалиция „Новото време“. Според него, в момента възнагражденията на колегите му са нереално високи на база почасово заплащане.  В..

публикувано на 22.05.25 в 10:12

Опазването на ценни стари сгради е тема на дискусия в Пловдив

Бизнес дискусия за имотния пазар и опазването на архитектурното наследство се провежда днес в Пловдив.  Темата е "Трансформации",  а ф орумът е част национална обиколка на платформа за недвижими имоти.  Дискутират се предизвикателствата при съхранение и реновиране на сградите, които са част от архитектурното – културно наследство, както и..

обновено на 22.05.25 в 08:07