Община Хисаря стартира днес културната си програма с Първи античен фестивал „Диоклецианополис - Кръстопът на времето“.
Фестивалът е посветен на 1730 години от основаването на античния град Диоклецианополис и 60 години от обявяването на съвременния град Хисаря. В трите фестивални дни, чрез реконструкции на исторически събития и въздействащи спектакли ще бъде пресъздадено древното ни минало.
Програмата ще започне тази вечер със запалване на фестивалния огън и спектакъл за основаването на града от император Диоклециан. В негова чест ще се извършат ритуали и молитва за здравето на императора. Кметът на града Ива Вълчева ще даде началото на тридневния фест. Събота и неделя на различни места из Археологическия резерват на Хисаря, ще бъдат разположени античен пазар, демонстрации на занаяти (грънчарство, монетосечене, бижутерство), сцени за антична мода, антична поезия, както и възстановки на съдебни процеси срещу спекулата и срещу християни, каквито са били по времето на император Диоклециан.
На арената на древния амфитеатър ще има демонстрации на военна екипировка, отбранителни техники, гладиаторски борби и битка между римляни и варвари. Гражданите и гостите на града ще могат да се забавляват с антични игри като стрелба с лък, ателие за направа на антични кукли, писане на латински и гръцки език, различни настолни игри от древността.
Акцент на Античния фестивал е най-новото издание на Археологическия музей – „Пилигрим. Мистичните пътеки на Хисаря“. Книгата представя религиите, които съжителстват в града – езичество, православие, католицизъм и мюсюлманство чрез пет туристически маршрута с посещение на антични и съвременни храмове. Спектакълът „Пътят на вярата“, който зрителите ще могат да гледат на втория фестивален ден, ще представи епископите на Диоклецианополис, участвали във Вселенските събори през 5 век и посрещането на съвременните пилигрими, извървели „мистичните пътеки на Хисаря“.
Организатори са Община Хисаря, Археологически музей - Хисаря и Сдружение „Mos Maiorum Ulpiae Serdicae“. В програмата се включват „Театър без диплома“, Група за театрално изкуство към ОУ „Васил Левски“ и ученици от ОУ „Христо Смирненски“ град Хисаря. Заради фестивала ще бъде въведена временна организация на движението в курортния център. Ограничено ще е преминаването на автомобили по ул. „Крепостна“ в посока Южна крепостна порта „Камилите“ към бул. „Иван Вазов“.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела. 4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По дирите на слона. 164 стр., 3А, Изида,..
За 12-та поредна година в Стария Пловдив започват празниците "Светлина и надежда". Те включват поредица от събития, посветени на д екемврийски празници и се организират от екип на Общински институт "Старинен Пловдив". В програмата са включени концерти, изложби, творчески работилници за изработка на коледна украса и шевици и приказни театрални..
Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..