„Скритите аспекти в дерматоалергологията и имуномедиираните заболявания“ е темата на XV Конференция по Дерматоалергология и 3-то практическо училище по Дерматоалергология, която ще се проведе от 5-7 април в Пловдив. Форумът има за цел да разкрие новите диагностични и терапевтични стратегии в областта на имуно-медиираните заболявания и дерматоалергологията, нежеланите лекарствени реакции към новите лекарства, алергените в храните и психосоматичните аспекти при кожните заболявания.
В рамките на конференцията ще се проведат и практически курсове предназначени, както за начинаещи, така и за опитни дерматолози, които искат да усъвършенстват своите умения в дерматоскопията и отчитане на релевантността на резултатите при дерматоалергологичните тествания. Организатор на конференция е Българското дерматологично дружество и ще участват специалисти от цялата страна.
Повече по темата може да чуете от доц. Румяна Янкова, завеждащ сектор по алергология и дерматология към УМБАЛ „Пълмед“ и зам.председател на секцията по Дерматоалергология към Българско дерматологично дружество - организатор на форума.Атопичния дерматит е сред заболяванията, които ще бъдат дискутирани от участниците във форума. Още повече, че според специалистите изключително много зачестиха случаите на атопичен дерматит у нас, а за последните 20 години всяко пето дете страда от кожното заболяване.
В България от заболяването страдат близо 600 хиляди възрастни и около 200 хидяди деца. Доклад за качеството на живот на пациенти с атопичен дерматит в България през 2023г., изготвен от Асоциация на пациенти с автоимунни заболяванияда, показва основните проблеми на юношите и възрастните пациенти с това заболяване в България. Той е на база дъбочинни интервюта по метода лице в лице с пациети от различни възрасти.
Повече за проблемите на хората с това заболяне и какво е установено от изследването може да чуете от прикачения звуков файл и от разговара на Елена Крушкова с Анета Драганова, председател на пациентската организация и Николай Недялков член на организацията.
През 2024 г. 93 процента от домакинствата в област Пазарджик са имали достъп до интернет в домовете си, което е с 10,7 процентни пункта повече спрямо предходната година. По този показател Пазарджик заема пето място сред всички 28 области в страната. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро-Юг, отдел "Статистически изследвания" - Пазарджик...
Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при картофите - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при морковите – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..
Китайски музиканти и българските им колеги ще изнесат концерт в Дома на културата в Пловдив по повод Китайската нова година, посветена на Дървената змия. Проявата с надслова „Изтокът среща запада“ е организирана от посолството на Китай у нас. В концерта участие ще вземат изпълнители от Пекинският оргестър за народна музика и Пекинският симфоничен..
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..