Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Делирадева за турнето на хор "Детска китка" в Япония

| Интервю
Хор "Детска китка" - Пловдив с диригент Яна Делирадева
Снимка: архив


В  Клуб "Неделя" посрещнахме Яна Делирадева- диригент на хор "Детска китка" и хористката Ирена Димитрова, които  споделиха впечатления от триумфалното турне на хора в Япония.
-Успяхте ли вече да се върнете към българското време - поне като часова разлика?
Делирадева:
-Мисля, че все още се опитвам, но в обратната посока беше още по- трудно. Понеже имах много ангажименти реших, че 
по време на полета мозъкът ми ще спи. Часовата разлика, преди да сменим времето, е седем часа напред , защото са на изток.
-Вярно ли е че, Япония живее в друго време и кое е то?
Делирадева:
-Много голям въпрос задавате! Не знам, много е различно в Япония, от Европа , от България, това със сигурност мога да кажа, но не бих могла толкова кратко време да извадя толкова сериозни изводи. Много е различно, любопитно. Бих искала и при нас да е така.Като дисциплина, като уреденост, като предвидимост , може би. Но нищо не е същото, нито храната , нито начина, по който общуват хората, нито архитектурата, която виждаме. Ирена също може да каже какво е видяла.
Ирена:
-За нас очакването беше, че отиваме в бъдещето, тъй като зададохте въпроса "в какво време е Япония?", но отиваш там и виждаш, че това са едни нормални хора. Те живеят като нас, но същевременно по коренно  различен начин като манталитет, но далеч не са толкова напред , колкото си мислим, наистина...Повечето хора си представят , че всичко там е модифицирано, технологизирано, но няма такъв непреодолим напредък.
-Всъщност как се случи това турне, толкова дълго подготвяно, чакано - още от 2020 година?
Делирадева:
-Още 2019! Причината да отидем сега в Япония е, че през 2019 година , когато Пловдив бе европейска столица на културата, фондацията "Ию Джапан Фест", която се знимава само с износ на културна продукция от Япония към европейските столици, се бяха свързали с фондация " Пловдив 2019" във връзка с изнасяне на културна продукция към Пловдив  и едно от нещата, които искаха да изнесат при нас бяха два японски детски хора- единият се казва "Литъл финикс"- малкия феникс от много китен и красив град- Юнаго, и другия хор се казваше "Фени"от град Токурадзава- градът на анимационния герой Тотуро...

Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56