"Може би за голяма част от избирателите те дори са нещо латентно, очаквано да се случи. Ще си позволя да припомня, че когато говорим за контрабандни канали и за големи европейски пазари, защото да не се лъжем, каналите, които минават през България далеч не са насочени само към българския пазар, който е малък, беден и за съжаление намаляващ, са свързани в голяма система. България не се развива в епруветка и надали би могла изолирано, самостоятено и със собствени сили би могла да се се справи с този много неприятен феномен", коментира в програма "Ден след ден" политологът.
Според него само може да се предполага какви са тези канали. "Може да се предположи само, че от една страна се влиза в България, някаква част от стоката се разпределя на българския пазар, вероятно неголямамалка част остава в страната, а ако каналът е от Азия, минава през Турция и България и е насочен към големия и богат европейски пазар и сигурно излиза. Очевидно е, че на изхода и на входа има проблем", каза още Стефанов.
По думите му България, през дългите години на социализма, когато ДС е направлявала тези канали, участвала е по някакъв начин в тяхното формиране и управление, нейното наследство никога не е било демонтирано по отношение на този поток, а страната е изпаднала в колапс, бедност и институционална слабост след колабирането на социалистическата държава. Така обективно се стига до срив, като бедната и слаба България, често оглавявана от алчни и немощни политици, не е била в състояние да се справи с този вид престъпност, смята политологът.
Той посочи, че битката за ръководството на службите е желание за контрол върху нещо, което носи приходи, а в България се наблюдава битка между няколко политически полюса.
Стефанов подчерта, че партиите изглеждат обезличени, защото се надцакват един над друг кой е по-корумпиран, а задачата им е да генерират доверие и да набират избиратели.
"Когато те се замерят един друг кой е по-крадлив и корумпиран, този факт води до обезличение и избирателите остават с впечатлението, че това е сърцевината на политическия дебат в България", изтъкна политологът. И допълни, че в една демокрация отговорност споделят всички страни - не само политиците и кандидатите, но и самите избиратели, от които се очаква да направят информиран избор. По думите му с всеки един свой избор, избирателят поема своята отговорност за бъдещето на страната.
Боян Стефанов каза още, че подобни атаки в медиите ще доведат до повече отчаяние у избирателите, а това би улеснило партиите с твърди ядра. Според него последните социологически проучвания, излезли около 5 април преди да излязат скандалите, свързани с митниците и главния секретар на МВР, показват, че ПП-ДБ са втора сила, с голяма разлика след първата. "Така че след тези скандали не виждам откъде могат да наваксат", коментира той. И допълни, че е по-вероятно двете партии да се явят отново заедно на изборите 2 в 1.
Стефанов прогнозира, че е много възможно след тези избори следващото Народно събрание отново да не избере редовно правителство и служебният кабинет да продължи да работи.
Чуйте повече в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..