В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува професор Велин Станев – емблематичният водещ на култовото предаване „Велин рок блок“ по Радио Пловдив, който е и ръководител на катедра "Маркетинг и Международни икономически отношения“ във Факултета по икономически и социални науки към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“=
Професор Станев е преподавател по комуникационна политика, пиар, реклама, масова комуникация, бизнес комуникация. Ръководител е на катедра.
Кариерата си като радио водещ започва от Радио Пловдив, после преминава в радио TNN, където е бил за известен период и програмен директор. Предаването му „Велин рок блок“ е в ефир вече 32 години, двайсет от тях по Радио Пловдив. Носител е на награда „Пловдив“ за журналистика за седмичната си авторска рубрика във вестник „Пловдивски труд“, която започва през 2001 година и продължава до съществуването на изданието. Гизихтите на Велин Станев бяха любимо четиво на читателите на вестника, а след това те се превръщат и в книга.
Велин Станев започва утрото си с чаша кафе. Разбира се, и с музика. Признава, че слуша ужасно много различни изпълнители и групи, и различни жанрове. На месец не пропуска да чуе поне по 60 албума.
„Аз слушам, защото в мен има някаква жажда за откривателство. Слушма огромно количество музика, моите приятели не могат да повярват“, казва Велин Станев.
Той смята, че и днес има много добри изпълнители. Велин Станев не скрива вълнението си от срещата си с голяма част от легендарните световни певци и групи. Признава, че няма никога да забрави срещата си със своя идол – Рони Джеймс Дио.
„Рони Джеймс Дио винаги ще бъде в сърцето ми, защото той е първият рок певец, когото съзнателно, рационално съм чул. И то в Рейнбоу. И съм казал „Какъв прекрасен глас! Кой е този човек?“, тогава съм бил някъде на 8 години. Тогава малкото дете, за първи път, е проявило някаква ранна форма на енциклопедизъм. Не просто да знае името на групата, а да разбере какви хора са тези“, казва Велин Станев.
Стигаме и до политиката. Професор Станев смята, че политическата сфера не е най-приятната в момента.
„Дори не е забавно вече да гледаме изявите на политиците. Аз не се забавлявам отдавна. По-скоро един горчив смях се поражда в мен“, казва с горчивина Велин Станев.
Известният преподавател признава, че никога не си пише пълно шест, защото е много взискателен към себе си. Рядко поставя отличен и на студентите. Пожелава на слушателите, ако може, да не им пука толкова много.
„Може би не трябва да се взимаме толкова сериозно. Трябва да се погледнем отстрани и да се радваме на живота“, заключва още професор Велин Станев.
Цялото интервю с професор Велин Станев можете да чуете в звуковите файлове.
Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември "Срещи"- те поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев. А "Срещите" ви..
В края на годината притихваме, за да осмислим всичко, което ни е движело напред през изминалите 11 месеца. А в края на 12-тия да погледнем и в огледалото за обратно виждане, а след това да тръгнем уверени напред към началото. С уроци, надежди и жажда за новото, с което ни предстои да се срещнем. В следобедната програма на Радио Пловдив, на Стефанов..
На Стефановден подаряваме всяка песен от ефира на хората, които празнуват името си днес - Стефан, Стоян и техните производни. Пожелаваме им здраве, късмет и берекет. Историята на „имената“ е толкова стара, че датира още от първите описани случаи на използване на писменост, което означава, че имена са били използвани и много преди това. Днес..
На 27 декември църквата почита Св. Стефан. В петъчното утро ще поздравим имениците, ще ви информираме за актуалната обсттановка след екстремното време от последните дни, ще питаме защо сме оптимисти за себе си и песимисти за дължавата и ще превъртим календара назад със спомени от годината, която си отива. Чуйте - социолога Павел Вълчев от "Алфа Рисърч"..
Честита Коледа! И днес в празничния вариант на утринната програма говорим за традицията, за надеждата и вярата. На втория ден от Коледа, 26 декември, се отбелязва Денят на Бащата. Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. В минутите след 9 часа ще говорим за споделеното бащинство и за желаните промени..