В подготовка на празничната трапеза разговор в аванс с д-р Андрей Велчев, председател на Сдружението за достъпна и качествена храна за гражданския контрол в търговската мрежа и рисковете пред потребителите при онлайн пазаруването на хранителни стоки.
Сдружението започна проверки в обекти от мрежата за търговия на дребно с хранителни стоки в столицата и редица други градове от страната. Целта на проверките е да се удостовери дали в магазините се предлагат продукти, чието качество не отговаря на стандартите или съдържанието им се разминава с етикетите и други нарушения.
За програма "Точно днес" д-р Велчев коментира, че въпреки особено големия контрол, дори и на големите вериги, все още няма яснота какво съдържат масовите продукти, които българският потребител, българския граждани си закупува и това е притеснителен факт. И това е така не само преди празничните дни.
"Универсалният съвет, който целогодишно даваме е да пазаруват на места, на които имаме доверие и с които имаме предишни история и добри спомени за съответното качество, тъй като несъмнено българският пазар не само по време на празници е залят от вносни стоки, разбира се и месо, което някой път и не е със сигурен произход, макар и да има ясна директива за проследимостта на партидите, нека да внимават с това дали има съответния печат. И разбира се, ако могат да се доверяват на места, на които после може да бъде тествана отговорност", каза д-р Велчев.
Според него е много важно да си искаме касовата бележка, както и да я пазим, защото това е нашата застраховка.Той предупреди да се пазарува много внимателно онлайн, защото има сигнали за некачествени пакетирани хранителни продукти.
"Платформи за продажби непрекъснато продават стоки с негарантиран произход. Много често на тях дори няма етикети. Например, продават се вакуумирани козунаци с по-дълга трайност, които може да бъдат поръчани буквално до вашата врата. На тях въобще не пише нищо, а имат ясен подател.", обясни д-р Велчев.
По думите му сдружението има добър диалог не само с Българската агенция по безопасност на храните, но и с Комисия за защита на потребителите, а понякога се налага да работят и с МВР.
"Когато става въпрос за онлайн платформи, които продават такъв тип продукти като козунаци и всякакъв тип захарни и други неща, които българина е свикнал да ги харесва. Там вече се налага да се намеси такъв орган, за да може да се стигне до човека, който го изпращ тогава, когато става дума за сериозна измама или сериозно съмнение, че нещо с негарантиран произход стига до нас. Разбира се ние правим осъзнат избор, но да - реагираме и по сигнали на нашата платформа", обясни д-р Велчев и допълни, че се работи по два сигнала за продажба на некачествени продукти онлайн.
По думите му важно е да има граждонски контрол върху хранително-вкусовата промишленост като цяло.
Цялото интервю с д-р Андрей Велчев може да чуете от прикачения звуков файл.В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..