Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211 хайку творби. В конкурса участваха автори от 39 страни.
Наградените в българската хайку секция са д-р Мая Кисьова, която взе първото място :
пролетна река
старият тъжен спомен
днес ме разсмива
На второ място е Заря Божкова, от Пловдив. Третото място е за Явор Цанев, който пише проза и хайку. Отличия в конкурса получиха още Надежда Станилова, Марина Арнаудова и Надежда Костадинова. Отличието за млад автор, което се дава всяка година, отиде при Мартина Талазова, която е само на 10 години.
„Винаги си личи кой автор от коя държава е, защото носи белезите на националната си литература. В англоезичната хайку секция всяка година доминират няколко големи школи в хайку, едната школа е американската школа. Тази година първото място е за американеца Едуард Хелденсон. Второто място е за един китаец, който живее в Канада. Третото място е отново за американско хайку – едноредно. Хайку, вече, не е само на три реда. Модерните хайку творби се пишат на един ред, където ти сам можеш да разграничиш пластовете. Читателят сам трябва да избере къде да направи своите прекъсвания и да осъзнае текста по-добре“, казва Владислав Христов. На 15-и май, в София, той ще представи новата си книга „Пойни птици“. В Пловдив, книгата ще има своята премиера в рамките на фестивала „Пловдив чете“.
Наградените творби, в конкурса „Мая Любенова“, са публикувани в страницата на конкурса, в интернет пространството, както и в сайта „Културни новини“.
Тази седмица е специална за хайку поезията и общността. В сряда, на 17-и април, светът отбеляза Международния ден на хайку поезията. Поезията, която казва много с малко думи.
Владислав Христов е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще покажат..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..
Machine head ще бъде третият хедлайнер на Hills of rock това лято. Стефан Еленков от "Фест тийм" заяви, че това ще бъде най-балансираното и добро издание на фестивала. Световноизвестната група, която е кръстена на една от хитовите песни на Deep Purple, ще разтърси сцената на Гребната база в Пловдив на 26 юли. Калифорнийската траш и..
Премиера за Пловдив на „Антология на съвременна българска поезия“ ще се състои довечера (18,30 ч) в галерия „U PARK“. Сборникът на издателство „Бокал 77“ събира стихотворения на 43-ма съвременни наши поети. От пловдивското литературно пространство личат имената на Ина Иванова, Петър Краевски, Крум Филипов и Росен Карамфилов...