Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При повече внимание изборите 2 в 1 не са проблем

Голямото предизвикателство се пада за секционните избирателни комисии, които ще трябва да проведат два отделни избора и то при наличие на два отделни избирателни списъка. Това е така, тъй като е налице едно особено изискване за уседналост при гласуване в изборите за членове на Европейския парламент от Република България.

Това заяви пред Радио Пловдив председателят на 16-та РИК Пловдив - град Калоян Сухоруков

Той подчерта, че колегите му от секционните комисии ще трябва да са доста внимателни. Затова по време на обучението ще им бъде обърнато внимание какво точно да правят и ще получат инструкции и съвети как да не грешат, за да не се получи някакво объркване, да няма недоволства и грешки от страна на избирателите и изборният ден да мине спокойно.

Във всеки от двата избирателрни списъка ще е указано кой гласоподавател има право да гласува и кой не. А за тези, които ще гласуват за Европейски парламент, изискването е да имат уседналост, считано он 9 март 2024 година.

Трябва малко повече внимание. Не е толкова трудно, колкото е необходимо внимание, за да не се объркат нещата, смята Калоян Сухоруков.

Машинното гласуване на изборите 2 в 1:

Не е ясно дали от ЦИК няма да решат да се гласува с два отделни комплекта карти. Тъй като не е редно член на Секционна комисия да се меси и да проверява дали изибрателят има право да гласува и за двата избора - за български и за европейски парламент. Това са технически детайли, които все още не са ясни, отбеляза председателят на 16-та РИК Пловдив - град.

За РИК почти няма никаква разлика дали изборите са 2 в 1 или са самостоятелни, заяви Сухоруков. 

Той посочи, че досега не е имало проблем на смесени избори в Пловдив - не са се образували опашки за гласуване.

Състав на Секционните комисии

Членовете в състава на СИК-овете се подават от политическите партии. Затова от тях зависи дали посочените хора могат да съвршат работа професионално. 

Увеличението на възнаграждението не се отрази на качеството на работата на членовете на секционните комисии, обясни Сухоруков. 

Докато им се плаща допълнително възнаграждение за това, че посещават обучението, повечето членове на секционните комисии идват. Но има редица случаи, в които те идват, регистрират се за обучението и си тръгват.

Отговорността е на партиите да предлагат хора, които имат обективна възможност да се справят със задачите, категоричен е адвокат Сухоруков.  

Има хора, които се отказват в последния момент. Други се сменят от самите партии. Замените не са особен проблем, стига да се правят преди обучението. А то обикновено е в седмицата преди вота. Хубаво е да не се правят масови замени ден - два преди изборите.

Днес от 18 часа е първото заседание на 16-та РИК. Ще бъдат взети всички принципни решения, за да може да работи самата комисия. Ще бъдат направени работни групи. Регистрацията на кандидатски листи е до 7 май. Чисто организационно няма нещо необичайно, съвсем стандартна процедура по подготовка на избори.

Не мисля, че ще има някакъв проблем с организацията. Ще се справим, каза председателят на 16-та РИК Пловдив - град.

Калоян Сухоруков е адвокат и има над 10-годишен опит в организацията и отчитането на изборни резултати. 

Интервюто на Неда Велкова с Калоян Сухоруков е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12