Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

| обновено на 24.04.24 в 12:29 | Интервю

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София.

Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист, общественик и деен участник в борбата за освобождението на Добруджа. Бил е главен редактор  на вестник „Ново единство“, както и редактор на вестниците „Единство“, „Добруджански глас“, на списанията „Поле“, „Златна Добруджа“. Пише разкази, които публикува във вестник „Ново единство“. Автор е и на книгите „Смехът на Добруджа“, „Суша“, „Добруджанци“, които издава в Добрич. Подписва се с псевдонима Калиакренски.

„Откъде ми дойде идеята да разкажа за Яни Калиакренски? За мой срам, аз не знаех нищо за този човек. Преди около две години, видях покана, че ще има представяне на преиздадена книга на Яни Калиакренски. Бях в Каварна, беше лято. Отидох на представянето, взех си негови книги. Толкова интересно ми стана и толкова болно в същото време, че за един такъв голям човек, голяма личност, добруджанец и българин, аз не знаех почти нищо. Знаех, че е роден в края на 19-и век, че се е борил с перото си срещу посегателствата на румънстката власт, по време на окупацията на Добружда. Окупациите са две, той хваща втората. В същото време, докато бях на това представяне, усетих личността на Яни Калиакренски много близка. Той е бил един изключително скромен човек, който е свършил толкова много работа за Добруджа.

Буквално същото вечер, реших да започна да пиша, но въобще не знаех с какво се захващам, защото имаше много малко информация за неговия живот. Но, все пак, в архива намерих добри неща, полезни, които можах да използвам. Много ми помогнаха и вестниците, отпреди сто години. Трябваше да се потопя в онова време и да си отговоря на въпроса – защо той е бил принудително забравен.

Да, книгата е роман. Опитала съм се да направя една плетеница между всичко, което знам за Яни Калиакренски и герои, които са моя фикция. Тези герои не са самоцелни. Ако трябва да представя някакво качество на Яни Калиакренски, е необходимо да го поставя в ситуация, за да има такава, трябва да има различни герои. Тази е идеята за някои от персонажите в книгата. В нея има и много по-малки истории, на фона на основната сюжетна линия“, разказва Стефка Станчева.

В момента, тя работи върху втория роман от трилогията „Благословената земя“, който също е свързан с Добруджа и е и със заглавие „Мигът на Дора“.

Стефка Станчева е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Неда Антонова с нов роман за едно пътуване по ръба на живота

В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край.  Темата силно провокира нашата..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Пловдивските художници показват пролетните "Цветове"

Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми.  Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..

публикувано на 03.04.25 в 07:15

Атанас Маринчешки показва изложбата "60..." в галерия "Сигна"

Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..

публикувано на 03.04.25 в 07:10

Честваме Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и  220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят.   През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..

обновено на 02.04.25 в 17:10

Великите европейци - Ференц Лист

Знаете ли какво е „листомания”? Не, не е мания по лист хартия или по листа от дърво. Листомания е същият обществен феномен като „бийтълсмания”, но 120 години по-рано. Негов обект е великият унгарски композитор и виртуозен пианист Ференц Лист. Поетът Хайне въвежда термина листомания в едно свое есе от 1844, когато Лист е на 33. С тази дума той..

публикувано на 01.04.25 в 10:22