Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

| обновено на 24.04.24 в 12:29 | Интервю

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София.

Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист, общественик и деен участник в борбата за освобождението на Добруджа. Бил е главен редактор  на вестник „Ново единство“, както и редактор на вестниците „Единство“, „Добруджански глас“, на списанията „Поле“, „Златна Добруджа“. Пише разкази, които публикува във вестник „Ново единство“. Автор е и на книгите „Смехът на Добруджа“, „Суша“, „Добруджанци“, които издава в Добрич. Подписва се с псевдонима Калиакренски.

„Откъде ми дойде идеята да разкажа за Яни Калиакренски? За мой срам, аз не знаех нищо за този човек. Преди около две години, видях покана, че ще има представяне на преиздадена книга на Яни Калиакренски. Бях в Каварна, беше лято. Отидох на представянето, взех си негови книги. Толкова интересно ми стана и толкова болно в същото време, че за един такъв голям човек, голяма личност, добруджанец и българин, аз не знаех почти нищо. Знаех, че е роден в края на 19-и век, че се е борил с перото си срещу посегателствата на румънстката власт, по време на окупацията на Добружда. Окупациите са две, той хваща втората. В същото време, докато бях на това представяне, усетих личността на Яни Калиакренски много близка. Той е бил един изключително скромен човек, който е свършил толкова много работа за Добруджа.

Буквално същото вечер, реших да започна да пиша, но въобще не знаех с какво се захващам, защото имаше много малко информация за неговия живот. Но, все пак, в архива намерих добри неща, полезни, които можах да използвам. Много ми помогнаха и вестниците, отпреди сто години. Трябваше да се потопя в онова време и да си отговоря на въпроса – защо той е бил принудително забравен.

Да, книгата е роман. Опитала съм се да направя една плетеница между всичко, което знам за Яни Калиакренски и герои, които са моя фикция. Тези герои не са самоцелни. Ако трябва да представя някакво качество на Яни Калиакренски, е необходимо да го поставя в ситуация, за да има такава, трябва да има различни герои. Тази е идеята за някои от персонажите в книгата. В нея има и много по-малки истории, на фона на основната сюжетна линия“, разказва Стефка Станчева.

В момента, тя работи върху втория роман от трилогията „Благословената земя“, който също е свързан с Добруджа и е и със заглавие „Мигът на Дора“.

Стефка Станчева е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 17 - 23 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 17.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Петър Анастасов. И моята птица литна. 272 стр., ок.4А, Хермес, 2025. Иван Станков. Спомени за вода. Dm. 176 стр., ок. 4А, Хермес, 2025. Боян Йорданов. Под месечината, огромна като тиква. 432 стр., 5А, Жанет..

публикувано на 19.05.25 в 10:38

Художникът Илиян Савков показва "Нещата от живота"

В музейна галерия "Димитър Георгиев" - Пловдив,  тази вечер от 18:30 часа ще се открие изложбата " Нещата от живота" на художника Илиян Савков. Илиян Савков е сред най-талантливите съвременни български художници. Той работи в областта на живописта, рисунката и колажа. Носител е на множество престижни международни награди. Творбите му са..

публикувано на 19.05.25 в 08:43

Над 1 800 души в сградите на Градската художествена галерия

Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив.  Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...

обновено на 18.05.25 в 15:15

Изложбата "Открития 2024" е в Археологическия музей - Пловдив

Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в  Регионален археологически музей – Пловдив .  На 17 май 2024 г.  ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..

обновено на 17.05.25 в 10:26

Археологът София Христева ни води по Небет тепе

Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..

публикувано на 17.05.25 в 07:54