Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

200 специалисти идват в Пловдив за Академия Офталмология

| обновено на 25.04.24 в 09:35

Над 200 офталмолози се събират в Пловдив за участие във второто издание на Академия Офталмология. Форматът на конференцията е единствен у нас и специално създаден за млади офталмолози – млади специалисти и специализанти. 

Да открият форума са поканени министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева, председателят на Комисията по здравеопазването към 49-то Народно събрание проф. Костадин Ангелов и председателят на Български лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

В рамките на четиридневния форум водещи офталмолози от страната и чужбина ще представят достиженията си диагностиката и лечението на най-масовите нарушения на зрението. Ще бъдат разгледани и последните достижения в лечението на редки очни заболявания, както в детска, така и в зряла възраст. 

Събитието е на тема "Рефракция - от физична рефракция до рефрактивна хирургия" и се организира от Фондация „Академия Офталмология, Българско дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика и Българско дружество по ретинология с подкрепата на Български лекарски съюз.

"Идеята е да подпомогнем професионалното развитие на младите лекари. Тази година темата е рефракция - от физичното явление до лазерната корекция на зрението", обясни пред Радио Пловдив проф. Александър Оскар.

Той посочи, че около 25 % от населението на Земята има т.нар. пресбиопия или старческо далекогледство - това е над 1 милиард и половина, а половината нямат очила. При късогледството положението е сходно - счита се, че към 2050 г. повече от половината население ще има късогледство, най-вече заради начина на живот. 

"Зрителните нарушения се "подмладяват", затова препоръчваме още на 6 месеца да е първият преглед на детето и после редовно да се правят профилактични прегледи. Късогледството например има много силна фамилна обремененост", каза още проф. Оскар. 

Нивото на българската офталмология е на световно ниво, подчерта той.

Офталмологът препоръча и редица правила за хигиена на очите. 

Цялото интервю на Веселина Пеева с проф. Александър Оскар е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56