Страстната седмица, която започва днес, е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Иисус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с неговото Възкресение.
Последните дни от живота му са изпълнени с много страдания и скръб. От тези страдания или страсти идва името на Страстната седмица, която е най – тъжният период в православния календар през годината. Всеки един от дните в тази седмица ни представя събития, които са се случвали във всеки от тези дни в 33-тата година от христовия живот на земята.
Всеки ден от тази седмица се нарича Велик. Тя е последната от Великденския пост и на всеки един ден от нея се извършват специални служби от църквата. Според православния календар тази седмица завършва с Великден.
Велики понеделник е денят, в който се припомня, че Иисус Христос е женихът на човешката душа. Той е небесният жених, който идва да спаси всеки от нас. На Велики понеделник Иисус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намерил пълен с търговци. Божият син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище. В Евангелието се говори за проповедта на Иисус в храма и изреченото от него проклятие над безплодната смокиня - символ на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.
С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен" разговаряме за символите и деликатното им на библейския разказ с разказа за нашето днес, за духовността и за изпитанията пред съвременния човек.В нашата култура темата за страдащия праведник, за невинно пострадалия е дълбоко заложена в тъканта на нашата душевност и отговорът е в личността на Христос. Ние се учим да състрадаваме, за да стигнем до голямото прозрение, когато понасяме вината за всичко, като Христос, който понася вината за нас.
Трябва да се концентрираме върху божията правда и така истината ще бъде по- постижима и ще я възприемаме по- добре, каза Пламен Сивов.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..