Страстната седмица, която започва днес, е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Иисус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с неговото Възкресение.
Последните дни от живота му са изпълнени с много страдания и скръб. От тези страдания или страсти идва името на Страстната седмица, която е най – тъжният период в православния календар през годината. Всеки един от дните в тази седмица ни представя събития, които са се случвали във всеки от тези дни в 33-тата година от христовия живот на земята.
Всеки ден от тази седмица се нарича Велик. Тя е последната от Великденския пост и на всеки един ден от нея се извършват специални служби от църквата. Според православния календар тази седмица завършва с Великден.
Велики понеделник е денят, в който се припомня, че Иисус Христос е женихът на човешката душа. Той е небесният жених, който идва да спаси всеки от нас. На Велики понеделник Иисус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намерил пълен с търговци. Божият син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище. В Евангелието се говори за проповедта на Иисус в храма и изреченото от него проклятие над безплодната смокиня - символ на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.
С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен" разговаряме за символите и деликатното им на библейския разказ с разказа за нашето днес, за духовността и за изпитанията пред съвременния човек.В нашата култура темата за страдащия праведник, за невинно пострадалия е дълбоко заложена в тъканта на нашата душевност и отговорът е в личността на Христос. Ние се учим да състрадаваме, за да стигнем до голямото прозрение, когато понасяме вината за всичко, като Христос, който понася вината за нас.
Трябва да се концентрираме върху божията правда и така истината ще бъде по- постижима и ще я възприемаме по- добре, каза Пламен Сивов.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..
Първи вот към кабинета „Желязков“ ще гласуват депутатите. Какъв смисъл има от него, след като дори и вносителите от „Възраждане“ ясно признават, че няма да мине? Според политолога Страхил Делийски невинаги крайната цел на вота на недоверие е сваляне на правителството. По думите му той е един от инструментите на опозицията да наложи някаква..
Обезопасен е районът при срутената подпорна стена в източната част на Небет тепе и не се налага ограничаване на достъпа до археологическия комплекс. Това каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив кметът Костадин Димитров. След първоначалните разговори предстои среща със специалисти и археолози, за да бъде обсъдено какви действия ще бъдат..