Страстната седмица, която започва днес, е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Иисус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с неговото Възкресение.
Последните дни от живота му са изпълнени с много страдания и скръб. От тези страдания или страсти идва името на Страстната седмица, която е най – тъжният период в православния календар през годината. Всеки един от дните в тази седмица ни представя събития, които са се случвали във всеки от тези дни в 33-тата година от христовия живот на земята.
Всеки ден от тази седмица се нарича Велик. Тя е последната от Великденския пост и на всеки един ден от нея се извършват специални служби от църквата. Според православния календар тази седмица завършва с Великден.
Велики понеделник е денят, в който се припомня, че Иисус Христос е женихът на човешката душа. Той е небесният жених, който идва да спаси всеки от нас. На Велики понеделник Иисус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намерил пълен с търговци. Божият син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище. В Евангелието се говори за проповедта на Иисус в храма и изреченото от него проклятие над безплодната смокиня - символ на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.
С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен" разговаряме за символите и деликатното им на библейския разказ с разказа за нашето днес, за духовността и за изпитанията пред съвременния човек.В нашата култура темата за страдащия праведник, за невинно пострадалия е дълбоко заложена в тъканта на нашата душевност и отговорът е в личността на Христос. Ние се учим да състрадаваме, за да стигнем до голямото прозрение, когато понасяме вината за всичко, като Христос, който понася вината за нас.
Трябва да се концентрираме върху божията правда и така истината ще бъде по- постижима и ще я възприемаме по- добре, каза Пламен Сивов.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..