Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Илчевски с първи роман

| Интервю
Николай Илчевски
Снимка: Личен архив
Срещнахме се с  писателя Николай Илчевски, който след повече от една дузина книги  ни разказа за раждането на първия си роман - "Гневник на селския кмет".
"...Mнозина искат автографи и, когато това е заявено в поръчката, на драго сърце подписвам книгите - при това с голямо старание, а често и с малка рисунка.
Казвам това, за да се уточним, че ако искате да ви "драскам" в книгата, която си купувате, ви моля да отбележите това . 
Въздържам се да полагам непоискани подписи, защото аз може да съм автор, но продуктът (книгата), който купувате, е ваш и искам вашето желание- разрешение -ясно проявено- дали да бележа с химикалка този факт.
Всичко това е от уважение, а не някакъв авторов каприз. Самият аз имам в библиотеката си десетки книги с непоискани автографи от други автори- някои от които бих искал да подаря, но фактът, че са белязани, замърсява акта с нюанса "отърваване". А произведенията биха донесли голяма радост на други.
Смятам въпросът за изяснен (пак) и ви пожелавам много хубав пролетен ден. 
Само като си помисля какви жеги идват с приближаващото лято, започвам да се влюбвам в жабешкото време навън. И вземам пример от славеите в акациевата горичка зад къщата ми, които по цяла нощ (особено след 2 часа) пеят, независимо от капките.
 Романът- дневник на един селски кмет не е писан за забавление на безделни женички и момчета, а е един по-скоро анализ на властта в най-първото й проявление. Открехване на вратата към една много стара "длъжност" появила се от нуждата хората да се организират в някаква социална структура и да си решават проблемите, когато "Бог е високо, а царят е далеко".
Той не прилича на други книги. "Кметът" е наблюдение, което правих на много места и в продължение на 16 години - откакто живея "по-близо до земята".
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51