Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По корупционната магистрала се движат партиите на статуквото

Тома Белев
Снимка: БГНЕС

Корупционна магистрала и бърза "зелена" писта за големи инвестиционни проекти, които ще се оценяват в двойно по-кратки срокове или ще се приемат чрез мълчаливо съгласие. Целта – да се улеснят фирми от партийните обръчи в усвояването на средства. Това е едната гледна точка към определяните като скандални промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се преобръща Законът за околната среда по отношение на екологичните оценки и оценките за въздействие върху околната среда. Според другата гледна точка – на авторите на законовите промени, те слагат край на т. нар.  екологичен рекет върху обектите от национално значение.  

Според екологичния експерт Тома Белев, бивш зам.-министър на околната среда и водите и съпредседател на "Зелено движение" депутатите от ДПС и ГЕРБ са внесли тези промени, нарушавайки правилника на Народното събрание. По думите му по тях няма становища на ресорните министерства. 

Той посъветва вносителите, които твърдят, че по тези закони имало някакъв "зелен рекет", да отворят отчетите на съдебната система и да видят, че Законът за опазване на околната среда Законът за биологичното разнообразие, които се използват за оценки, даже не са посочени поименно в 30-те закона, по които има най-много дела. 

"Те твърдят, че национални обекти са обжалвани, всъщност е точно обратното. Например магистрала Люлин, която се срути и която беше построена и открита през 2011 година, всъщност е обжалвана и виждаме какво се случи. Там все още не е завършено отчуждителното производство, строителството е некачествено и нашите магистрали започват да издържат 10-11 години. Всъщност опитът на гражданите да защитят собствените си данъци, защото за това става дума, опитът да не позволи гражданите да се ограбва държавното имущество, защото това беше най-скандалното в целия законопроект как без търг и конкурс един инвеститор се появява в едно държавно горско стопанство и казва "искам да купя 5000 декара от вашите гори на цени, които са по данъчна оценка, които са по 10-11 пъти по-ниски от реалните пазарни цени" и накрая да ги изсече и да построи една фотоволтаична централа, това бяха опасностите и те все още съществуват, защото Народното събрание не е приело ветото на президента", коментира Белев. И допълни: 

"Идеята, че държавата трябва да има особени права, различни от тези на гражданите или бизнеса, тя сама по себе си е перверзна. Защото всъщност гражданите създаваме държавата и ако говорим за права, като граждани ние трябва да имаме най-много права". 

Според Тома Белев това явно не се харесва на две политическите сили, които са "залепени" за всички големи обществените поръчки и са силно заинтересовани те да могат да се случват, за да могат да се взимат комисионните. 

"Това е цялата идея. Имаме някои хора, които просто са абонирани за всяка обществена поръчка в строителството, а те със сигурност са свързани и с ГЕРБ и с ДПС", подчерта екологичният експерт.

По думите му това се прави, докато може и има едно временно правителство, което е доста близко до ГЕРБ и ДПС, да могат да бъдат ограбени държавните имоти на големите предприятия, на големите държавни гори за жълти стотинки. Защото действително няма законово основание, на което едно предприятие да откаже да продаде един имот. 

Според Белев тезата на вносителите на тези промени в законите, че те са заради умишленото блокиране на големи проекти от екоорганизации, е нереална.  

"Това се  прави, за да може да се гарантира в кратък срок, докато действа едно служебно правителство, да се сключи договор и да се получат комисионните. Това е цялата схема, да се получат комисионните", подчерта Тома Белев.

Според него по корупционната магистрала се движат т.нар. партии на статуквото. "Ние видяхме какво се случи с първата магистрала, построена от ГЕРБ магистрала "Люлин". Тя се случи и е в ужасно състояние. Всеки знае какво е състоянието на "Тракия" и "Марица". Това е целта. Те искат да продължат с практиката да получават комисионни от строителството", категоричен бе екоекспертът

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43