Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономическият оптимизъм за България се отлага с две години

При годишна инфлация от 3% очевидно не можем да кандидатстваме нито тази, нито слдеващата година за еврозоната, а след скандалите в управлението мисля, че и Шенген трябва да го забравим, така че предлагам да отложим големия оптимизъм за България за 2026- 2027 година.

Това сочи анализ на макроикономиста рпоф. Боян Дуранкев, направен в предаването "Ден след ден".

Според него налице е застой в икономиката. Няма добър експорт, нито огромни туристически посещения и реалният ръст на БВП е наполовина от очакваното.

В същото време няма и тревожна апокалиптична картина, която да предстои - намаление на фискалния резерв, намаление на доходи...Но това, което е важно е, че вътрешното потребление е това, което движи нещата. И в този смисъл решението на редовното правителство да повиши МРЗ и  пенсиите е било добро, каза проф. Дуранкев.

По думите му трябва да се върви към сдържане на външните дългове и постепенен преход към повишаване на данъците на свръхбогатите.

Той посочи, че всички наши съседни страни имат по- добри икономически показатели, а колкото до демографската криза, то тя може да се овладее само с рязко повишаване на благоденствието на хората, смята проф. Дуранкев и лансира тезата за безплатно здравеопазване до 18 години, безплатни лекарства  на тези, които се нуждаят и много по- високо качество на образованието.

Европейската практика е БВП минава през държавата над 50 процента, а у нас под 40 на сто и  това е  резултат от неработеща администрация, отбеляза в анализа си още проф. Дуранкев. Затова според него е важно "следващото правителство да е по- мъдро, а не такава жалка сглобка".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59