Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходима е промяна в детското здравепазване

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. За трудното намиране на баланс между обществен и бизнес интерес в здравеопазването е интервюто на Емил Костов с Надежда Цекулова, журналист и граждански активист.

„Всичко, което се случи, беше голяма изненада, което до голяма степен е и причина за толкова острата реакция. Нито ние, нито експертите в сферата на детското здраве, бяха информирани и подготвени по някакъв начин за това, което предстои да бъде одобрено като инвестиционно намерение. Затова реагирахме изключително остро. И призовахме МЗ и МС да публикуват документите. Принципната ни позиция, че подобно инвестиционно намерение изисква доста ясна заявка какво се планира да се направи, а също и адекватен публичен диалог“, обясни в интервю за предаването „Ден след ден“ Надежда Цекулова.

Тя подчерта, че в случая са важни детайлите, защото касае и редица важни въпроси, свързани с функционирането на здравеопазването у нас.  

"За хората, които не познават в детайл системата на здравеопазването, това изглежда доста парадоксално и абсурдно. Дяволът е в детайлите. Нещата опират до това по какъв начин функционира частното здравеопазване. И дали една такава частна клиника може да изпълни всички функции, които ние искаме да изпълни Националната детска болница. И ако не ги изпълни, какво ще бъде бъдещето на проекта за Национална детска болница при създаването на някаква частна структура, която да я дублира във висока степен“, обясни Цекулова.

От извършените анализи става ясно, че държавата, а и София и областта имат нужда от промяна в концепцията и функционирането на детскокото здравеопазване, за да се гарантира не просто доспъност, а качество на грижата.

„Това, за съжаление, все още не се случва. Имаме нужда от много сериозни процеси и промени, които да го гарантират“, категорична беше Надежда Цекулова.

Цялото интервю с Надежда Цекулова можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20