Разпети петък е най-тъжният ден за православните християни, ден на скръб и на смирение. Ден, който ни навежда на мисълта за тленността на тялото и силата на духа. Ден за пречистващо страдание, което ни учи, че след мъката идва светлината.
И точно затова обръщаме поглед към каноничните и етнографски символи, свързани с Разпети петък.
За библейския смисъл, за смирението и за мястото на традициите в съвременното общество говорим с богослова доц. д-р Мариян Стоядинов.
Темата за Разпети петък продължаваме с Грозделина Георгиева от Етнографския музей в Пловдив. Поглеждаме я обаче не от ъгъла на каноничните ритуали, а пречупена през призмата на битието и народните традиции.
В първия от серията почивни дни ви повеждаме и по туристическите пътеки, но не по тези утъпканите, а по тези на поклонническия туризъм. Правим го в разговор с журналиста Иван Михалев, който е автор на пътеводител за поклоннически места в България.
И още представяме ви звуковия формат на филма „По пътя на мозайките“.
В минутите за култура ви потапяме в света на поета и етнолог Вазкен Налбантян, който си отиде на 50 година възраст. 9 години след смъртта му Дружество на пловдивските писатели организира вечер, посветена на поета. Подробностите за събитието ще ни разкаже председателят на дружеството Ахавни Кеворкян.
В рубриката „Добро утро, ден“ ще прозвучи последната част от гостуването на д-р Ваня Танчева- Манчева, чийто професионален път е свързан с контрола на здравната система в Пловдив и областта.
Започваме след новините в 7 и сме до 9:30
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения ще разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
"Да бъдеш нестандартен учител, това често значи да вървиш по ръба" - думи на Станислава Йорданова, отличена в Националния конкурс за нестандартни учители организиран от Бургаски държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров” и Департамент КПРПС - Бургас . Определя тази награда като "връх" в своя личен път на израстване! Такова признание не се..
Четвъртък сутрин по горещите теми "Точно днес" за цените, надценките, заетостта и бизнеса и още пловдивски акценти до 9.30 часа. Защо бизнесът разкритикува идеята на държавата да замрази цените за година и половина на всички стоки и услуги, предлагани на българския пазар, от 8 август тази година до 31 декември 2026 година, "когато не е обосновано от..
Днес коментираме споделянето на плановете, в рубриката „За и против“. За проактивните действия и защо на родителите им е трудно да пуснат контрола над децата си? Коментар в рубриката „Брейнсторминг“. Румяна Киризиева, от „БГ Бъди активен“, разказва за финала на проекта „Активно предизвикателство за училища“. И понеже морето, също,..